Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Daba dziedē

Svaigi augļi uzturā var pasargāt no kardiovaskulārajam slimībām

Cilvēkiem, kas ikdienā regulāri lieto svaigus augļus, sirdstrieku risks ir ievērojami zemāks, nekā tiem, kas augļus ēd reti, liecina Oksfordas universitātes (Lielbritānija) un Ķīnas Medicīnas zinātņu akadēmijas (Ķīna) jaunākā pētījuma rezultāti.

Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā “New England Journal of Medicine”.  

Lasīt tālāk ...

Ar tumšo šokolādi pret iekaisumiem

Šokolādes labvēlīgo ietekmi uz veselību cilvēki apjautuši jau pirms vairākiem gadsimtiem, tomēr līdz pat mūsdienām nav izdevies ne noskaidrot visas šokolādes labās īpašības, ne arī atklāt tās iedarbības bioķīmiskos mehānismus. Pagājušā mēnesī mēs rakstījām par Nīderlandē veiktu pētījumu, kurā noskaidrots, ka tumšā šokolāde palīdz atjaunot artēriju sieniņu elastību, turklāt pasargā baltos asinsķermenīšus jeb leikocītus no pielipšanas pie asinsvadiem, tādējādi mazinot aterosklerozes risku (sk.: Jauns pētījums apliecina - šokolādes lietošana uzlabo sirds un asinsvadu veselību, atklajumi.lv, 06.03.2014.). Tagad Luiziānas Štata universitātes (ASV) zinātniekiem izdevies atrisināt vēl kādu mīklu, kas saistīta ar šokolādes pozitīvo ietekmi uz cilvēka veselības stāvokli.  

Lasīt tālāk ...

Jauns pētījums apliecina - šokolādes lietošana uzlabo sirds un asinsvadu veselību

sokolade

Runas par to, ka tumšā šokolāde saprātīgos daudzumos nāk veselībai par labu, dzirdamas jau sen. Parasti kā šokolādes sniegtie labumi tiek minēta tās spēja palielināt endorfīnu jeb laimes hormonu sintēzes tempu organismā, spēja uzlabot smadzeņu darbību un koncentrēšanās spējas, kā arī labvēlīgā ietekme uz sirds veselību.

Šokolādes ietekme uz sirds veselību ir pētīta plaši, piemēram, izdevumā „European Heart Journal" reiz publicēti pētījuma rezultāti, kas pierādījuši, ka cilvēkiem, kas ik dienu apēd vienu šokolādes gabaliņu, ir par 39% mazāks sirdstriekas risks. Veikti vēl neskaitāmi līdzīgi pētījumi, tomēr neatbildēto jautājumu joprojām ir daudz.

Nesen Nīderlandē veikts jauns pētījums par tumšās šokolādes ietekmi uz asinsvadu stāvokli, kura rezultāti publicēti eksperimentālās bioloģijas zinātniskajā izdevumā „The FASEB Journal". Ziņots, ka pētījumā pierādījies, ka tumšā šokolāde palīdz atjaunot artēriju sieniņu elastību, turklāt pasargā baltos asinsķermenīšus jeb leikocītus no pielipšanas pie asinsvadiem.

Lasīt tālāk ...

Vai bioloģiski aktīvi skuju produkti kļūs par Latvijas "Nokia"?

skujasIdeja skujas pārvērst zeltā, mežzinātnes institūta "Silava" profesoru izauklēta, jau vairākus gadus it kā nemanāmi, tomēr iekarojusi tirgu un kāpina apjomus.

Lasīt tālāk ...

Mārdadzis novērš ķīmijterapijas toksisko ietekmi uz aknām

Mārdadzis (Silybum marianum) ir pasaulē plaši pazīstams, Vidusjūras reģiona cilmes kurvjziežu dzimtas ārstniecības augs. Latvijā mārdadzi kā košumaugu ieveda 17. gs. un apstādījumu veidošanai izmanto arī šodien. Mārdadža drogas un no tām rūpnieciski izgatavotus preparātus lieto gan gremošanas traucējumu un aknu slimību ārstēšanā, gan vēža un citu saslimšanu profilaksē. Tagad noskaidrots, ka mārdadzis ir arī efektīvs līdzeklis aknu iekaisuma mazināšanai ķīmijterapijas pacientiem.

Lasīt tālāk ...

Kurkumīns un piperīns aptur krūts audu cilmes šūnu vairošanos

Mičiganas universitātes (ASV) Vispārējā vēža centra pētnieki atklājuši, ka tādas garšvielas kā kurkumīns, ko iegūst no Indijas auga turmerika un no melnajiem pipariem atvasinātais piperīns, ja to šķīdumu ievada krūts audu šūnu kultūrā, ierobežo cilmes šūnu vairošanos, nenodarot bojājumus parastajām, diferencētajām šūnām.

Lasīt tālāk ...

Ķīniešu zinātnieki atklāj krizantēmu spēju apturēt un nogalināt vēža šūnas

Latvijā krizantēmas vairāk pazīstamas kā plaši izplatīti košumaugi ar ilgu ziedēšanas periodu, kas ilgst no jūlija beigām līdz pat vēlajām rudens salnām, taču austrumu medicīnā tās jau gadu tūkstošiem pielieto dažādu slimību ārstēšanā. Tagad, izmantojot modernās biotehnoloģijas, atklāta vēl kāda šo brīnišķīgo ziedu īpašība - tie spēj apturēt un nogalināt vēža šūnas.

Lasīt tālāk ...

Līdzeklis no kokvilnas sēklām aiztur nāvējošāko smadzeņu vēzi

Alabamas universitātes Birmingemā (ASV) mediķi paziņojuši par veiksmīgiem klīniskā pētījuma II fāzes rezultātiem, izmēģinot no kokvilnas sēklām ekstrahētas aktīvās vielas iedarbību uz visagresīvāko galvas smadzeņu audzēju - multiformo glioblastomu. Gandrīz visi pacienti, kam diagnosticēta šī ļaundabīgā slimība mirst 3 mēnešu laikā pēc diagnozes uzstādīšanas, neskatoties uz terapijas metodēm.

Lasīt tālāk ...

Probiotiķi aizsargā pret gripu

Žurnālā Postgraduate Medicine publicēti klīniska pētījuma rezultāti, kas kārtējo reizi apliecina - ar dabiskiem līdzekļiem iespējams veiksmīgi cīnīties pret gripu. Zinātnieki atklājuši īpašu probiotiķu, gremošanas traktā dzīvojošu labvēlīgo mikroorganismu, celmu, kas ievērojami palielina cilvēka imūnsistēmas atbildes reakciju pret adenovīrusu un atsevišķu A tipa gripas vīrusu. Kā zināms, arī šobrīd pandēmijas draudus izraisījušais "cūku gripas" vīruss ir tieši A tipa variācija.

Lasīt tālāk ...

Istabas augi paātrina pēcoperācijas atlabšanu

Kanzasas Valsts universitātē veikts pētījums apstiprina dabas mīļotājiem sen zināmu patiesību - augiem piemīt ārstniecisks spēks. Vienkārša, podā iestādīta telpauga klātbūtne brīnumainā kārtā paātrina ķirurģisko pacientu atveseļošanos, vēstī 2008. g. oktobrī žurnālā HortTechnology publicēts raksts.

Lasīt tālāk ...