Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Istabas augi paātrina pēcoperācijas atlabšanu

Kanzasas Valsts universitātē veikts pētījums apstiprina dabas mīļotājiem sen zināmu patiesību - augiem piemīt ārstniecisks spēks. Vienkārša, podā iestādīta telpauga klātbūtne brīnumainā kārtā paātrina ķirurģisko pacientu atveseļošanos, vēstī 2008. g. oktobrī žurnālā HortTechnology publicēts raksts.

 Universitātes augkopības un mežkopības nodaļas speciālisti Seongs Hjuns Parks un Ričards H. Metsons izpētīja kāda ir augu ietekme uz 90 apendicīta operāciju tikko pārcietušiem pacientiem. Nejaušas izlases kārtībā pacientus ievietoja istabās ar un bez augiem. Atlabšanas laikā par katru eksperimenta dalībnieku tika apkopoti tādi dati, kā: dzīvīguma pazīmes (vital signs), dusmas, nogurums, kopējais uzturēšanās ilgums slimnīcā un nepieciešamība pēc pēcoperācijas medikamentiem.

Pētījuma rezultāti rādīja, ka pacienti, kas atradās istabās ar augiem retāk ziņoja par sāpēm, nogurumu un dusmām, viņu sirds ritms un asinsspiediens bija tuvāki optimālajām normām un tie daudz retāk pieprasīja sāpes remdinošus medikamentus. Šie pacienti bija daudz apmierinātāki ar uzturēšanās laiku slimnīcā un teica, ka pats patīkamākais to istabās bijuši augi. Savukārt tie pacienti, kuru palātās augu nebija kā patīkamāko atzīmēja televīziju.

Pētījuma autori uzskata, ka podaugi slimnieku atlabšanai ir daudz iedarbīgāki nekā grieztie ziedi. Pirmkārt, stādītie augi dzīvo ilgāk un pacienti ar tiem uztur ciešu kontaktu - gan vērojot kā tie dzen asnus un izplaucē ziedus, gan, veselībai uzlabojoties, pašiem rūpējoties par stādiem. Otrkārt, dzīvie augi uzlabo telpas mikroklimatu.

Nav šaubu, ka atrašanās vienā telpā ar augiem uzlabo ne vien ķirurģijas pacientu, bet arī jebkādu citu slimnieku labsajūtu un palielina izredzes uz ātrāku un pilnīgāku atlabšanu. Šis varētu būts viens no veidiem, kā ar salīdzinoši niecīgiem ieguldījumiem krīzes skartajā Latvijas medicīniskās aprūpes sistēmā samazināt ārstēšanās izmaksas.

Avots:

horttech.ashspublications.org

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.