Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Dzīvnieku izturēšanās

Kukaiņi, kas pārtiek no putniem? Iepazīsties – dievlūdzēji!

Vai spējat iztēloties kukaiņus, kas medī putnus? Tā nebūt nav aina tikai no zinātniskās fantastikas filmas. Zoologi no ASV un Šveices jaunā pētījumā pierādījuši, ka dievlūdzēji (praying mantis) bieži vien barojas ne tikai ar zirnekļiem un citiem kukaiņiem, bet pat ar putniem.

Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā „The Wilson Journal of Ornitology”. 

Lasīt tālāk ...

Atklāts, kas ietilpst dziļūdens astoņkāju ēdienkartē

Okeānu dziļūdens zona ir viena no visnoslēpumainākajām vietām uz Zemes. Okeānu dzīles ir mājas pārsteidzošam dzīvo radību daudzumam, kuru neparastais izskats un paradumi bieži vien pārsteidz pat pašus dzīļu pētniekus.

Jaunā pētījumā, kas publicēts žurnālā „Scientific Report”, zinātnieki atklājuši, ko uzturā lieto grūti pētāmais septiņroku astoņkājis.  

Lasīt tālāk ...

Zinātnieki apstiprina teicienu “kāds suns, tāds saimnieks”: suņi pārņem saimnieka personību

 

Mūžsenais teiciens “kāds suns, tāds saimnieks” ir ieguvis zinātnisku pamatojumu. Jaunā pētījumā zinātnieki no Austrijas atklājuši, ka suņi spēj “pārņemt” sava saimnieka emocijas un rakstura iezīmes. Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā “Plos One”.

Lasīt tālāk ...

Zinātnieki pierāda: kad zirgs netiek galā ar problēmu, tas vēršas pie cilvēka

Suņi nav vienīgie dzīvnieki, kam piemīt pārsteidzošas komunikācijas spējas un saikne ar cilvēku. Jaunā, žurnālā “Animal Cognition” publicētā pētījumā vēstīts, ka brīžos, kad zirgi saskaras ar kādu pašu spēkiem neatrisināmu problēmu, viņi izmanto dažādus signālus, lai pievērstu cilvēku uzmanību un lūgtu palīdzību. Turklāt zirgu uzvedība mainās atkarībā no cilvēka zināšanām par konkrēto situāciju. 

Lasīt tālāk ...

Suns atceras, ko tu izdarīji: suņu epizodiskā atmiņa

Cilvēkiem piemīt prasme atsaukt atmiņā notikumus no pagātnes pat gadījumā, ja šiem notikumiem nav bijusi liela nozīme. Līdz šim tika uzskatīts, ka šī spēja raksturīga tikai primātiem un dažām atsevišķām dzīvnieku sugām (piemēram, Kalifornijas krūmu sīlim un žurkām), taču tagad zinātnieki guvuši pierādījumus tam, ka arī suņiem piemīt šī spēja, ko dēvē par “epizodisko atmiņu”.

Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā “Current Biology”. 

Lasīt tālāk ...

Putni-rekordisti: svīres, nenolaižoties, var gaisā pavadīt 10 mēnešus

Svīres ir pazīstamas ar savu pārsteidzoši veiklo lidošanas spēju, māku meistarīgi noķert ēdienu un savākt materiālus ligzdai, nepārtraucot lidojumu. Tagad zinātnieki, izmantojot putniem piestiprinātus mikrouztvērējus, atklājuši vēl neparastāku faktu – izrādās, parastās svīres lielāko daļu gada var pavadīt gaisā, ne reizi nenolaižoties uz zemes.

Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā “Current Biology”.  

Lasīt tālāk ...

Pārsteidzošs novērojums: kuprvaļi glābj roņus

Pirmajā brīdī pie Antarktīdas krastiem redzamā situācija nebūt neliekas neparasta – uz peldoša ledus gabala patvēries Vedela ronis, bet apkārt jau sapulcējušies zobenvaļi. Vaļi sāk peldēt rindā, izveidojot vilni, kas nelaimīgo roni noskalo no ledus gabala. Šķietami neizbēgama nāve. Ikdienišķā dzīvnieku pasaules dzīvības un nāves spēle.

Taču tad seko negaidīts pavērsiens. Nelaimīgajam ronim pietuvojas pāris kuprvaļu, un nāves baiļu pārņemtais ronis sāk peldēt viņu virzienā. Kāds vilnis to uzmet uz tuvākā kuprvaļa krūtīm. Valis krūšu daļu ar visu roni izceļ virs ūdens, neļaujot tam nokļūt izsalkušo zobenvaļu asajos zobos. Tiklīdz ronis sāka slīdēt nost, kuprvalis ar spuru to uzmanīgi pavirza atpakaļ drošībā. Drīz vien ronis nonāk atpakaļ drošībā uz kāda cita ledus gabala. Tas ir kaut kas neredzēts. 

Lasīt tālāk ...

Zivis spēj atpazīt cilvēku sejas

Zinātnieki atklājuši, ka zivīm piemīt spēja atšķirt cilvēku sejas. Līdz šim valdīja uzskats, ka ar šo uzdevumu spēj tikt galā tikai dzīvnieki ar sarežģītākām smadzenēm.

Lasīt tālāk ...

Putni mazuļiem māca dziedāt līdzīgi, kā cilvēki bērniem – runāt

Tāpat kā cilvēks piedzimstot neprot runāt, arī jaunie putnēni nemāk dziedāt. To ir jāapgūst, mācoties no vecākiem un citiem cilvēkiem (putniem). Makgila universitātes (Kanāda) pētnieki atklājuši, arī pats apmācības process putniem un cilvēkiem notiek līdzīgi. Dziedot mazuļiem, putni izmaina savas dziesmas, līdzīgi kā cilvēki, kuri sarunājoties ar maziem bērniem, izmaina runu, to palēninot un vienkāršojot teikto.

Lasīt tālāk ...

Pilsētu putni ir gudrāki, nekā lauku putni

Pilsētu putni ir gudrāki nekā lauku putni, jaunā pētījumā noskaidrojuši Kanādas zinātnieki.

Kādēļ tā? Dzīve pilsētā maina gan putnu izziņas spējas, gan uzvedību un psiholoģiju, padarot tos apķērīgākus, nekā putnus laukos. Urbānā vidē putni iemācas efektīvāk izmantot jaunus resursus, nekā to lauku radinieki, biežāk saskaras ar jaunām, nepiedzīvotām situācijām.

Atšķirības starp pilsētas un lauku putniem pētījuši Makgila universitātes (Kanāda) zinātnieki, un tā rezultāti publicēti žurnālā „Behavioral Ecology”. Šis ir pirmais pētījums, kurā atrastas skaidras kognitīvās atšķirības starp pilsētās un lauku teritorijās mītošajiem putniem. 

Lasīt tālāk ...