Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Ķīniešu zinātnieki atklāj krizantēmu spēju apturēt un nogalināt vēža šūnas

Latvijā krizantēmas vairāk pazīstamas kā plaši izplatīti košumaugi ar ilgu ziedēšanas periodu, kas ilgst no jūlija beigām līdz pat vēlajām rudens salnām, taču austrumu medicīnā tās jau gadu tūkstošiem pielieto dažādu slimību ārstēšanā. Tagad, izmantojot modernās biotehnoloģijas, atklāta vēl kāda šo brīnišķīgo ziedu īpašība - tie spēj apturēt un nogalināt vēža šūnas.

Jauno, žurnāla World Journal of Gastroenterology septembra numurā publicēto atklājumu izdarījuši ķīniešu zinātnieki, kuri jau iepriekš bija pierādījuši, ka Chrysanthemum indicum ekstraktam (CIE) piemīt antimikrobiāla, iekaisumu mazinoša, imūnmodulējoša un nervu sistēmu aizsargājoša iedarbība.

Savā rakstā zinātnieki atzīmē, ka citi publicēti pētījumi jau liecināja par krizantēmu aktīvo vielu iespējamo pretvēža (īpaši attiecībā pret izplatītāko aknu vēža formu - hepatocelulāro karcinomu) iedarbību, taču nebija skaidri to veicinošie bioķīmiskie mehānismi. Lai tos noskaidrotu, pētnieki profesora Zong-Fang Li vadībā veica virkni eksperimentu, pārbaudot CIE iedarbību uz cilvēka aknu vēža šūnu līniju ar koda nosaukumu HCC MHCC97H.

Kā kontroles vidi zinātnieki izmantoja gan žurku hepatocītus (aknu šūnas), gan cilvēku endoteliālās šūnas (veido asinsvadu iekšējo virsmu). Noskaidrojās, ka iedarbība ar CIE šo šūnu kultūru dzīvotspējas rādītājus būtiski neietekmē (1. attēls). Savukārt audzēja šūnu apstrādes rezultāti parādīja, ka CIE ievērojami kavē HCC MHCC97H līnijas vēža šūnu vairošanos, vienlaikus izraisot to apoptozi - programmētu šūnu nāvi, kas noris īpašā veidā (izmaiņas šūnas membrānā, šūnu sarukšana, kodola un hromasomālās DNS fragmentācija), kad apkārtējos audos neizdalās nekādas kaitīgas vielas.Veicot eksperimenta materiāla laboratorisku izpēti, zinātnieki noskaidroja, ka molekulārā līmenī apoptozi izraisīja no CIE devas un ekspozīcijas ilguma atkarīga mitohondriālā olbaltuma citohroma C izdalīšanās citoplazmā, mitohondriālās membrānas potenciāla (sprieguma gradienta) mazināšanās, kā arī kaspāzes 9 un kaspāzes 3 aktivizācija.

Izpētot CIE iedarbībai pakļauto vēža šūnu ciklu, novēroja S (sintēzes) fāzes šūnu skaita pieaugumu, kamēr G0-G1 un G2/M (mitozes) šūnu skaits ievērojami samazinājās. Izrādījas, ka CIE aptur patogēno šūnu vairošanos, iedarbojoties uz apoptozē iesaistīto proteīnu P21 (palielina) un CDK4 (samazina) ekspresijas regulāciju.

Tomēr paši nozīmīgākie CIE iedarbības aspekti ir: a) tā selektīvā aktivitāte, - iedarbība notiek tikai audzēja šūnās; b) drošība - krizantēmu ekstrakts aptur audzēja attīstību un uzsāk tā likvidēšanu bez jebkādām blakusparādībām, praktiski neietekmējot normālās somatiskās šūnas.

Pētījums kārtējo reizi pierāda etnofarmakoloģijas milzīgās rezerves jaunu, organismam nekaitīgu, dabīgu zāļu izstrādē, kas jo īpaši ir vajadzīgas pretvēža terapijā, kurā joprojām galvenokārt izmanto agresīvu un nereti drīzu pacienta nāvi izraisošu apstarošanu un/vai īpaši tokisku vielu ķīmijterapiju.

Avots:

World Journal of Gastroenterology

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.