Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Roboti & Mākslīgais saprāts

Latviešu uzņēmums sāks ražot lietotājam autonomi sekojošus bezpilota lidaparātus

Tāpat kā vairāki citi Latvijas portāli, Atklajumi.lv pirms pāris dienām saņēma Latvijas uzņēmuma SIA “Helico Aerospace Industries” preses relīzi, kurā vēstīts, ka tas nācis klajā ar savu pirmo produktu - bezpilota lidaparātu (BL) “AirDog”, kas autonomi seko sportistam un filmē to ar "GoPro" sporta kameru. Izlasot atsūtīto tekstu "pa diagonāli", pirmajā brīdī šķita, ka šo materiālu tūlīt 1:1 arī jāpublicē - savējie taču jāatbalsta. Tomēr, lasot atkārtoti, šoreiz "pa rindām", skats aizķērās aiz teju 100% gadījumos nepatiesas, taču reklāmistu ļoti iemīļotas frāzes - "revolucionārs produkts". Revolucionārs! Revolucionārs? Patiešām "revolucionārs"? Tāds, kas idejas autora un, atbilstoši delfi.lv publikācijā teiktajam, uzņēmuma vienīgā valdes locekļa Edgara Rozentāla vārdiem: "pilnībā mainīs to, kā tiek filmēts “action” sports - snovbords, veikbords, skeitbords, BMX, motokross, un dažādu sporta veidu freestyle disciplīnas, kuras ir skatāmas un efektīgi parādāmas tieši no gaisa. Līdz šim vienīgais risinājums bija noīrēt helikopteri."? Bet kāpēc gan nenoīrēt vai nenopirkt profesionālu bezpilota lidaparātu ar tālvadību un filmēšanas funkciju? Iespējas izvēlēties sev vēlamo variantu šobrīd patiešām ir plašas.

Lasīt tālāk ...

Japāņi uzlabojuši cilvēkam neuzvaramā 'akmens, šķēres, papīrītis' robota ātrdarbību

Tokijas universitātes Išikavas Oku laboratorija uzlabojusi pagājušajā gadā uzbūvēto robotu, kas, sacensībā ar cilvēku, nekad nezaudē, spēlējot "akmens, šķēres, papīrītis". Ja iepriekš robots savus pirkstus uzvarošajā kombinācijā novietoja "veselas" 20 milisekundes pēc cilvēka kustības beigām, tad tagad tas šo uzdevumu paveic ātrāk.

Lasīt tālāk ...

Roboti pārņem finanšu tirgu: darbības biržā notiek ātrumā, kam cilvēks nespēj izsekot

Pēdējos gados globālais finanšu tirgus vairākkārt ir piedzīvojis operācijas apturošus, nesaprotamus datorsistēmu traucējumus. Jauna, 2013.g. 11. septembrī žurnālā “Nature Scientific Reports” publicēta raksta autori uzskata, ka viens no šādu “pēkšņo sasalšanu” iemesliem varētu būt īpaši ātru, globālajos tirgos autonomi darbojošos robotu (robotizētu biržas programmatūru) pūļu parādīšanās. Šie roboti darbojas cilvēkam nepamanāmā ātrumā, tādējādi pārslogojot sistēmu.

Lasīt tālāk ...

Irāna būvē glābšanas operācijās izmantojamus lidojošus robotus

Patreizējās tehnoloģiju attīstības tendences liecina, ka cilvēku vietā glābšanas darbu tiešo veikšanu gan uz sauszemes, gan jūrā drīzā nākotnē varētu pārņemt roboti. Šobrīd jau ir uzbūvētas tādas peldošas, attālināti vadāmas bezpilota ierīces kā glābšanas boja EMILY un salamandru atveidojošs robots Salamandra robotica, kas var gan peldēt, gan pārvietoties pa sauszemi. Atšķirībā no šiem, peldošajiem robotiem, Irānas pētniecības centrs RTS Lab uzsācis lidojošas glābšanas ierīces - kvadroptera "Pars" izstrādi.

Lasīt tālāk ...

Izstrādā kaujas robotus, kas spēj mānīties

Džordžijas Tehnoloģiju institūta zinātnieki ASV kara flotes finansēta pētījuma ietvaros izstrādājuši konceptuālus modeļus robotiem, kas spēj mānīties. Pētījums, kura rezultāti publicēti žurnāla IEEE Intelligent Sustems 2012.g. novembra/decembra numurā, iekļaujas kopējā virzībā uz gudrākiem un autonomākiem kaujas robotiem.

Vadošais pētnieks, profesors Ronalds Erkins (Ronald Arkin) un viņa studenti uzrakstīja programmas diviem robotu rīcības modeļiem, kas bija balstīti katrs uz sava dzīvnieka dabīgo uzvedību. Abus modeļus pārbaudīja eksperimentāli.

Lasīt tālāk ...

Sāk izstrādāt robotu 'spietu'

Ja viens robots vienlaicīgi var izpildīt vienu uzdevumu, tad daudziem pa spēkam jau būs simtiem vai pat tūkstošiem darbību. Vadoties pēc šīs vienkāršās loģikas, Nikolass Korels (Nikolaus Correll), Kolorādo universitātes Boulderā (ASV) asistējošais profesors un viņa vadītā datorzinātņu grupa izstrādājusi galda tenisa bumbiņas izmēra darbojošos prototipu robotam, kas varētu būt lielu robotikas sistēmu bāzes bloks. Korels plāno šos blokus pavairot un likt tiem darīt arvien sarežģītākus uzdevumus.

Lasīt tālāk ...

Japāņu robots "Asimo" spēj saprast domas

Cilvēkam līdzīgie roboti iemācījušies saprast domas, ziņo AP. Atbilstošu tehnoloģiju izstrādājusi kompānija „Honda Motor" un tā ir paredzēta izmantošanai kopā ar robotu „Asimo". „Honda Motor" inženieri radījuši speciālu ķiveri, kura reaģē uz izmaiņām galvas smadzeņu aktivitātēs un uz šīs analīzes bāzes var noteikt, par ko domā cilvēks. Pēc tam atbilstošais signāls tiek nodots robotam, izmantojot bezvadu sakarus.

Lasīt tālāk ...

Zinātnieki izmantos robotu humanoīdu, lai pētītu cilvēku saprātu

Londonas Imperiālā koledža nesen ieguvusi savā rīcībā robotu humanoīdu, ar ko veiks dažādus eksperimentus, kas pēc zinātnieku teiktā palīdzēs labāk izprast cilvēka izziņas procesu.

Lasīt tālāk ...

ASV armija Afganistānā izmēģinās jauno transportrobotu "Big dog"

ASV militārā resora vadība plāno amerikāņu kontingenta Afganistānā skaita palielināšanas ietvaros nosūtīt uz šo valsti robotus „BigDog" (burtiski - lielais suns), kuri pārvietojas nevis uz riteņiem vai kāpurķēdēm kā standarta mašīnas, bet gan uz četrām „kājām". Kā ziņo „Fox News", Afganistāna kļūs par izmēģinājumu poligonu šiem robotiem, kuri ir spējīgi pārvietoties pa grūti pieejamu apvidu, kas nav pieejams parastam transportam, kā arī pārvadāt nozīmīgu daudzumu kravu.

Lasīt tālāk ...

Robotkarpa jūrā meklēs piesārņojuma avotus

Britu zinātnieki izgatavojuši eksperimentālu robotzivi, kuru šī gada laikā izmēģinās Spānijas ziemeļu piekrastē, Gijonas ostas ūdeņos. Zivs uzdevums būs piesārņojuma meklēšana.

Lasīt tālāk ...