Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Zinātne un izglītība

LZA aicina uz diskusiju "Dzimuma attīstība, nozīme sabiedrībā un problēmas"

Ceturtdien, 2017.gada 13. aprīlī plkst. 15.00 (LZA sēžu zālē, 2.stāvā) LZA Ķīmijas, bioloģijas un medicīnas zinātņu nodaļa aicina uz Latvijas zinātnieku vidū pirmo publisko diskusiju par cilvēka dzimumu, tā bioloģisko izcelsmi, nozīmi un sociālajiem aspektiem.

Lasīt tālāk ...

Latvijas skolēnu komanda 48. Starptaut. ķīmijas olimpiādē Tbilisi izcīna sudraba un bronzas medaļu

Latvijas skolēnu komandai 48. Starptautiskajā ķīmijas olimpiādē (IChO), kas no 2016. gada 23. jūlija līdz 1. augustam norisinājās Gruzijas galvaspilsētā Tbilisi izdevās izcīnīt vienu sudraba medaļu, vienu bronzas medaļu un atzinības rakstu.

Lasīt tālāk ...

LU rektors Indriķis Muižnieks: „Bez lielām ambīcijām rezultāta nebūs.”

„Runājot vienkāršiem vārdiem, Latvijas Universitātes (LU) īstenotais projekts paredz LU zinātnisko, finanšu un materiālo resursu konsolidāciju, lai Latvijas Universitāte kļūtu par spēcīgu reģionā un visā Eiropas mērogā nozīmīgu spēlētāju gan zinātniskajā darbā, gan resursu pārvaldīšanā, gan studentu un speciālistu piesaistē,” par projekta „LU institucionālās kapacitātes attīstība” realizāciju saka vienas no studējošo skaita ziņā lielākās un nozīmīgākās Latvijas augstskolas – Latvijas Universitātes – rektors, profesors Indriķis Muižnieks, uzsverot, ka ar Eiropas Savienības fondu un pašu piesaistītā finansējuma atbalstu noslēguma fāzē ir pašlaik apjomīgākais institucionālās attīstības projekts Latvijas augstskolu vēsturē: „Bez lielām ambīcijām nebūs arī lielu un nopietnu rezultātu,” tā Indriķis Muižnieks.

Lasīt tālāk ...

Aicina vidusskolēnus reģistrēties pasākumam „Eksakto zinātņu diena 2015”

Sākusies reģistrēšanās ikgadējam Latvijas Universitātē (LU) pasākumam skolēniem „Eksakto zinātņu diena 2015”. Līdz 20. martam ikviens vidusskolēns, kuru interesē dabaszinātnes, matemātika un datorika, aicināts izveidot savu komandu un pieteikt dalību pasākumam, kas notiks 18. aprīlī.

Lasīt tālāk ...

Viltus zinātnes draudi: neloģisku rakstu „Dzeguze par „Cocoa Puffs” brokastu pārslām” publicēšanai apstiprina 17 zinātniskie žurnāli

Daudzi zinātnieki regulāri saņem surogātpasta vēstules jeb spamu ar piedāvājumiem par attiecīgu samaksu publicēt savus pētījumus brīvpieejas žurnālos.

Hārvardas universitātes (ASV) medicīnas pētnieks Marks Šraims (Mark Shrime) šādus sūtījumus e-pastā saņem regulāri – vismaz vienu vēstuli dienā, kas parasti piedāvā publicēt rakstus par „nieka 500 ASV dolāriem”. „Turklāt, ja surogātpasta filtrā nobloķē vienu sūtītāju, nekavējoties uzrodas cits,” norādījis Šraims.

Nebeidzamais surogātpasts no aizdomīgas izcelsmes sūtītājiem ir kaitinošs viesis e-pasta kastītē, tomēr tā nav lielākā problēma. Daudz vairāk šie sūtījumi liek satraukties par šādiem jautājumiem: pirmkārt, ko tieši šie žurnāli publicē; otrkārt, kurš tajos publicēto informāciju izmanto kā ticamu informācijas avotu?

Lasīt tālāk ...

Latvijas vēstures portāls historia.lv iegūst otro elpu

Izdevniecība "Apvārsnis" informē, ka jaunā mācību gada ieskaņā ir atklājusi modernizēto un papildināto Latvijas vēstures portāla historia.lv vietni.

Lasīt tālāk ...

Valsts prezidents pasniegs Ata Kronvalda balvu un ceļojošo balvu „Lielā Pūce”

Otrdien, 2. Septembrī, plkst. 14.00 Melngalvju namā notiks Ata Kronvalda balvas un ceļojošās balvas „Lielā Pūce” pasniegšanas ceremonija, kurā tiks apbalvoti trīs pedagogi par ilggadēju un ievērojamu ieguldījumu talantīgo skolēnu izglītošanā un skolēnu zinātniskās pētniecības darba vadīšanā. Goda zīmes pasniegs Valsts prezidents Andris Bērziņš un Ata Kronvalda fonda valdes priekšsēdētājs Henriks Danusēvičs, informēja Ata Kronvalda fonda projektu vadītāja Dace Rēķe.

Lasīt tālāk ...

Sāk labot neoliberālo eksperimentu sagrauto izglītības sistēmu - vidusskolās atjaunos eksāmenu fizikā vai ķīmijā

Bija nepieciešami daudzi gadi un neskaitāmas augstākās izglītības speciālistu, nozaru pārstāvju un IZM birokrātu diskusijas, lai beidzot sāktu labot neprātīgo, lai neteiktu kaitniecisko lēmumu atteikties no obligātas eksakto mācību priekšmetu apguves vidusskolās, ko 1993.g. izlēma darīt toreizējās Godmaņa valdības Tautas izglītības ministrs, tagadējais eirokomisārs Andris Piebalgs. Š.g. 7. janvārī valdība, līdz ar citiem "Izglītības attīstības pamatnostādņu projektā 2014.-2020.gadam" iekļautajiem punktiem atbalstīja arī izglītības ministra V.Dombrovska un ekonomikas ministra D.Pavļuta izstrādāto priekšlikumu, sākot ar 2015./2016.m.g., ieviest piekto izvēles centralizēto eksāmenu fizikā vai ķīmijā.

Lasīt tālāk ...

Pasaule globusā: interaktīvie mācību līdzekļi ienes jaunas vēsmas 20. gs. sākuma izglītībā

Ja mūsdienās interaktīvi un izzinoši mācību līdzekļi ir skolu ikdiena, modeļiem un konstruktoriem papildinoties ar virtuālām laboratorijām un testa poligoniem, tad pirms 100 gadiem tas viss bija jaunums. Īpaši jau tādās Eiropas nomalēs kā Latvija un Spānija. Tomēr tieši Spānijā ap 1907.g. uzbūvētu globusu - planetāriju Kembridžas Vaipla zinātnes muzeja speciālisti īpaši izceļ citu savas kolekcijas globusu vidū.

Lasīt tālāk ...

Publicistam, valodniekam un tautas pašapziņas veidotājam Atim Kronvaldam – 175

Rīgas Latviešu biedrībai ir tradīcija gada tumšākajā laikā - rudenī atcerēties kādu no izcilajām personībām, kas nesušas gara gaismu latviešu tautai un devušas lielu ieguldījumu latviešu kultūrā. Šogad, Ata Kronvalda 175. jubilejas gadā, notiks sarīkojums veltīts izcilajam valodniekam, publicistam, pedagogam, sabiedriskajam darbiniekam un tautas pašapziņas veidotājam. Sarīkojums notiks Rīgā, Merķeļa ielā 13, Rīgas Latviešu biedrības Zelta zālē trešdien, 14. novembrī no plkst. 16.00 līdz 19.00.

Lasīt tālāk ...