Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Zinātne un izglītība

Notiks seminārs par Latvijas saldūdens zivīm

Seminārs „Latvijas saldūdens zivis - to daudzveidība, aizsardzība un dzīves vide'' norisināsies 23. novembrī Latvijas Dabas muzeja Konferenču zālē 6. stāvā. Uz semināru aicinām dabaszinātņu skolotājus un vides speciālistus.

Lasīt tālāk ...

Fotoizstāde “Sievietēm zinātnē” no 3. līdz 12. jūlijam būs apskatāma Rīdzenes ielā

1998. gadā dibinātā L’Oreal - UNESCO partnerības programma “Sievietēm zinātnē” tika izveidota, lai atbalstītu sieviešu līdzdalību pētniecībā un veicinātu viņu panākumus dažādās zinātnes nozarēs. Programmas ietvaros tiek apbalvotas zinātnieces, kuru izcilie sasniegumi ir veicinājuši zinātnes progresu, devuši lielu ieguldījumu sabiedrībā, kā arī tiek sniegts atbalsts daudzsološām, jaunām sievietēm, kuras daudz darījušas savas zinātnes disciplīnas attīstībai.

 

Lasīt tālāk ...

Astoņi interesanti zinātnieku atklājumi pēdējo gadu laikā

Ko mēs varam mācīties no pagātnes, kā šīs zināšanas varam izmantot nākotnes inovāciju radīšanai – šie ir jautājumi, uz kuriem ik dienu atbildes meklē neskaitāmi zinātnieki. Daži atklājumi ir patiešām satriecoši, bet reizēm pētniekiem palīdz vienkārša veiksme.

Lasīt tālāk ...

LZA aicina uz diskusiju "Dzimuma attīstība, nozīme sabiedrībā un problēmas"

Ceturtdien, 2017.gada 13. aprīlī plkst. 15.00 (LZA sēžu zālē, 2.stāvā) LZA Ķīmijas, bioloģijas un medicīnas zinātņu nodaļa aicina uz Latvijas zinātnieku vidū pirmo publisko diskusiju par cilvēka dzimumu, tā bioloģisko izcelsmi, nozīmi un sociālajiem aspektiem.

Lasīt tālāk ...

Latvijas skolēnu komanda 48. Starptaut. ķīmijas olimpiādē Tbilisi izcīna sudraba un bronzas medaļu

Latvijas skolēnu komandai 48. Starptautiskajā ķīmijas olimpiādē (IChO), kas no 2016. gada 23. jūlija līdz 1. augustam norisinājās Gruzijas galvaspilsētā Tbilisi izdevās izcīnīt vienu sudraba medaļu, vienu bronzas medaļu un atzinības rakstu.

Lasīt tālāk ...

LU rektors Indriķis Muižnieks: „Bez lielām ambīcijām rezultāta nebūs.”

„Runājot vienkāršiem vārdiem, Latvijas Universitātes (LU) īstenotais projekts paredz LU zinātnisko, finanšu un materiālo resursu konsolidāciju, lai Latvijas Universitāte kļūtu par spēcīgu reģionā un visā Eiropas mērogā nozīmīgu spēlētāju gan zinātniskajā darbā, gan resursu pārvaldīšanā, gan studentu un speciālistu piesaistē,” par projekta „LU institucionālās kapacitātes attīstība” realizāciju saka vienas no studējošo skaita ziņā lielākās un nozīmīgākās Latvijas augstskolas – Latvijas Universitātes – rektors, profesors Indriķis Muižnieks, uzsverot, ka ar Eiropas Savienības fondu un pašu piesaistītā finansējuma atbalstu noslēguma fāzē ir pašlaik apjomīgākais institucionālās attīstības projekts Latvijas augstskolu vēsturē: „Bez lielām ambīcijām nebūs arī lielu un nopietnu rezultātu,” tā Indriķis Muižnieks.

Lasīt tālāk ...

Aicina vidusskolēnus reģistrēties pasākumam „Eksakto zinātņu diena 2015”

Sākusies reģistrēšanās ikgadējam Latvijas Universitātē (LU) pasākumam skolēniem „Eksakto zinātņu diena 2015”. Līdz 20. martam ikviens vidusskolēns, kuru interesē dabaszinātnes, matemātika un datorika, aicināts izveidot savu komandu un pieteikt dalību pasākumam, kas notiks 18. aprīlī.

Lasīt tālāk ...

Viltus zinātnes draudi: neloģisku rakstu „Dzeguze par „Cocoa Puffs” brokastu pārslām” publicēšanai apstiprina 17 zinātniskie žurnāli

Daudzi zinātnieki regulāri saņem surogātpasta vēstules jeb spamu ar piedāvājumiem par attiecīgu samaksu publicēt savus pētījumus brīvpieejas žurnālos.

Hārvardas universitātes (ASV) medicīnas pētnieks Marks Šraims (Mark Shrime) šādus sūtījumus e-pastā saņem regulāri – vismaz vienu vēstuli dienā, kas parasti piedāvā publicēt rakstus par „nieka 500 ASV dolāriem”. „Turklāt, ja surogātpasta filtrā nobloķē vienu sūtītāju, nekavējoties uzrodas cits,” norādījis Šraims.

Nebeidzamais surogātpasts no aizdomīgas izcelsmes sūtītājiem ir kaitinošs viesis e-pasta kastītē, tomēr tā nav lielākā problēma. Daudz vairāk šie sūtījumi liek satraukties par šādiem jautājumiem: pirmkārt, ko tieši šie žurnāli publicē; otrkārt, kurš tajos publicēto informāciju izmanto kā ticamu informācijas avotu?

Lasīt tālāk ...

Latvijas vēstures portāls historia.lv iegūst otro elpu

Izdevniecība "Apvārsnis" informē, ka jaunā mācību gada ieskaņā ir atklājusi modernizēto un papildināto Latvijas vēstures portāla historia.lv vietni.

Lasīt tālāk ...

Valsts prezidents pasniegs Ata Kronvalda balvu un ceļojošo balvu „Lielā Pūce”

Otrdien, 2. Septembrī, plkst. 14.00 Melngalvju namā notiks Ata Kronvalda balvas un ceļojošās balvas „Lielā Pūce” pasniegšanas ceremonija, kurā tiks apbalvoti trīs pedagogi par ilggadēju un ievērojamu ieguldījumu talantīgo skolēnu izglītošanā un skolēnu zinātniskās pētniecības darba vadīšanā. Goda zīmes pasniegs Valsts prezidents Andris Bērziņš un Ata Kronvalda fonda valdes priekšsēdētājs Henriks Danusēvičs, informēja Ata Kronvalda fonda projektu vadītāja Dace Rēķe.

Lasīt tālāk ...