Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Līdzeklis no kokvilnas sēklām aiztur nāvējošāko smadzeņu vēzi

Alabamas universitātes Birmingemā (ASV) mediķi paziņojuši par veiksmīgiem klīniskā pētījuma II fāzes rezultātiem, izmēģinot no kokvilnas sēklām ekstrahētas aktīvās vielas iedarbību uz visagresīvāko galvas smadzeņu audzēju - multiformo glioblastomu. Gandrīz visi pacienti, kam diagnosticēta šī ļaundabīgā slimība mirst 3 mēnešu laikā pēc diagnozes uzstādīšanas, neskatoties uz terapijas metodēm.

Izmēģinājumos ar medikamentu AT-101 piedalījās pacienti, kuriem pēc veiktās ķīmijterapijas un ķirurģiskām operācijām, smadzeņu audzējs tik un tā atgriezās un turpināja izplatīties. Pacientiem trīs un četru nedēļu ilgā laika posmā ik dienas deva AT-101, citu ārstēšanu viņi nesaņēma. "Pēc AT-101 terapijas daudziem no testa dalībniekiem vairākus mēnešus netika novērota audzēja izplatīšanās," teica pētījuma vadītājs, universitātes asociētais profesors Džons Fivešs.

Pēc Fiveša teiktā, līdzekļa priekšrocības ir labā panesamība un uzņemšana orālā ceļā. Profesors uzskata, ka medikamentu vislabāk lietot kombinācijā ar apstarošanu un ķīmijterapiju. Šobrīd AT-101 izpēte glioblastomas terapijā turpinās, ārsti cenšās noteikt, kuri pacienti no līdzekļa gūst vislielāko labumu.

No AUB mājas lapā sniegtās informācijas nav skaidrs par cik ilgu laiku AT-101 vidēji varētu paildzināt glioblastomas upuru dzīvi, tomēr arī minētie vairāki mēneši pie patreizējās 3 mēnešu prognozes ir uzlūkojami par lielu sasniegumu. Interesanti, kāpēc izmēģinājumos netika izveidota grupa, kas AT-101 saņemtu kā uzturošo medikamentu?

AT-101 ražo Pensilvānijā reģistrētā kompānija Ascenta Therapeutics Inc. Paralēli iedarībai uz glioblastomu norit pirmsklīniskie un klīniskie pētījumi par medikamenta iedarbību uz citiem vēža veidiem.

Kokvilnas sēklu ekstrakta labvēlīgā ietekme uz veselību bija zināma jau iepriekš. Piemēram, Mičiganas universitātes pētījumos ar dzīvniekiem noskaidroja, ka kokvilnas sēklu aktīvā viela uzlabo protstatas vēža ārstēšanas efektivitāti, bet Teksasas Medicības centra pētnieki atklāja, ka līdzeklis spēj samazināt holesterīna līmeni un potenciāli var tikt izmantots sirds un asinsvadu slimību ārstēšanā.

Avots:

http://main.uab.edu

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.