Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Krūts barošana samazina zīdaiņu pēkšņās nāves sindroma risku

Vācijas un Jaunzēlandes pediatri noskaidrojuši, ka barošana ar krūti samazina iespējamību, ka bērns varētu nomirt no zīdaiņu pēkšņās nāves sindroma (ZPNS). 

ASV Pediatru asociācijas izdevumā Pediatrics 2009. g. 3. martā publicētā pētījumā tika apkopoti dati par 300 jaundzimušajiem, kuri bija miruši no ZPNS un 1000 tā paša vecuma kontrolgrupas bērniem. Izrādījās, ka 2 nedēļu vecumā 83% kontrolgrupas zīdaiņu tika baroti ar krūti, kamēr nomirušo vidū tādi bija tikai 50%.

Ārsti secina, ka pilnvērtīga krūts barošana līdz 1 mēneša vecumam samazina ZPNS risku uz pusi. Zināms riska samazinājums tika novērots arī to bērnu grupā, kuri saņēma daļēju krūts barošanu, papildinātu ar zīdaiņu barību.
Pētījuma autori iesaka visos informācijas materiālos, kas skaidro ZPNS riskus, ietvert ieteikumu barot zīdaiņus ar krūti vismaz līdz 6 mēnešu vecumam.

Par zīdaiņu pēkšņās nāves sindromu sauc gadījumus, kad bērni mirst pilnīgi neizskaidrojamu iemeslu dēļ. Visbiežāk tas saistīts ar iedzimtām anomālijām un priekšlaicīgām dzemdībām. Pastāv uzskats, ja bērnu naktī noliek gulēt uz vēdera, viņš var aizmigt tik dziļā miegā, ka nejūt elpošanas traucējumus un var nosmakt. Atklāta ir arī saikne starp zīdaiņu nāvi un tikko notikušu vakcināciju, īpaši, kombinēto poti pret difteriju, garo klepu un stingumkrampjiem. Taču joprojām nav neviena droša apgalvojuma, kas izskaidrotu pēkšņās nāves sindromu.

Attēls: http://commons.wikimedia.org

Avots:

pediatrics.aappublications.org 

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.