Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

RTU zinātniekiem izdevies iegūt pirmās, rūpnieciski izgatavotās biopolimera granulas

Rūpnieciskajos eksperimentos Rīgas Tehniskās universitātes zinātniekiem uz vidējas jaudas divšneku ekstrūdera ar granulātoru izdevies iegūt pirmās, rūpnieciski izgatavotās biopolimera granulas. Šobrīd notiek darbs pie inovācijas pārneses no akadēmiskās vides uz industriālas ražošanas uzsākšanu.

Lasīt tālāk ...

Aicina uz Pasaules Mitrāju dienai veltītu ekspertu semināru

Atzīmējot Pasaules Mitrāju dienu, piektdien, 2016.gada 12.februārī Latvijas Dabas muzeja telpās notiks seminārs vides un dabas ekspertiem, kā arī citiem interesentiem “Mitrāji šodien…”

Lasīt tālāk ...

RTU aicina piedalīties starptautiskajā izgudrojumu izstādē 'Minox 2014'

Ar mērķi popularizēt radošu darbību Latvijas sabiedrībā, kā arī veicināt izgudrojumu komercializāciju un ieviešanu tautsaimniecībā jaunieši, izgudrotāji, zinātnieki un uzņēmumi aicināti piedalīties starptautiskajā izgudrojumu un inovāciju izstādē «Minox 2014». Tā būs galvenais Latvijas Izgudrotāju dienas pasākums, ko organizē biedrība «CONNECT Latvija» un Latvijas Izgudrotāju biedrība (LIB).

Lasīt tālāk ...

Latvieši pie zinātnes olimpa

lza medala

Voldemāra Hermaņa saruna ar Latvijas Universitātes (LU) Matemātikas un informātikas institūta vadošo pētnieku profesoru Jāni Bārzdiņu.

Lasīt tālāk ...

Latvieši iegūst 3 nozīmīgas Eiropas kosmosa industrijas gada balvas

5. novembrī Minhenē, Vācijā, svinīgā ceremonijā latvieši saņēma trīs balvas par inovatīvajiem risinājumiem satelītnavigācijas un zemes novērošanas jomā.

Lasīt tālāk ...

Noteikti zinātnes prioritārie virzieni nākamajiem četriem gadiem

12.novembrī, valdībā apstiprināti seši prioritārie virzieni zinātnē 2014.-2017.gadam. Tie ir “Vide, klimats un enerģija”, “Inovatīvie un uzlabotie materiāli, viedās tehnoloģijas”, “Sabiedrības veselība”, “Vietējo resursu izpēte un ilgtspējīga izmantošana”, “Valsts un sabiedrības ilgtspējīga attīstība” un “Letonika”. Tādējādi iezīmēti virzieni, kuros turpmākos četrus gadus tiks fokusēta zinātniskā darbība un finansēti fundamentālie un lietišķie pētījumi. Valdībā atbalstīja arī grozījumus Valsts pētījumu programmu pieteikšanas, ekspertīzes un finansēšanas kārtībā, tajos paredzot iespēju pagarināt apstiprināto programmu izpildes termiņu.

Lasīt tālāk ...

ASV augstākā tiesa nolemj: cilvēku gēni nav patentējami. Kritiķi brīdina, ka lēmumā atstāts "caurums"

13. jūnijā notikušajā ASV Augstākās tiesas sēdē tika pielikts nosacīts punkts ilgstošajai publiskajai diskusijai un apelācijas tiesu virknei par cilvēku gēnu patentēšanu - tiesneši vienbalsīgi nolēma, ka cilvēku "dabīgo"ģenētisko materiālu patentēt nevar, bet tas pieļaujams attiecībā uz mākslīgi sintezēto komplementāro DNS. Lai gan tiesā tika izskatīta "Amerikas civilo brīvību apvienības" (ACBA) prasība konkrēti tikai pret "Myriad Genetics", saistībā ar kompānijas patentētajām, ar krūts un olnīcu vēža saslimšanas palielinātu risku saistītām BRCA gēna variācijām, par kuru noteikšanu (resp. analīžu veikšanu) tā visām laboratorijām līdz šim prasīja maksāt aptuveni 4000$ lielu autoratlīdzību, tagad visdrīzāk tiks anulēti arī tūkstošiem citi cilvēku gēnu patenti, kurus ASV patentu aģentūra, neņemot vērā iebildumus, izdeva jau 30 gadus ilgi.

Lasīt tālāk ...

Spārītis: Vara izskauž zinātni ar genocīda cienīgu sparu

Latvijas ekonomika attīstās pēc liberālās ekonomikas principa, kurā nīkst viss, kas var nonīkt, un plaukst tas, kas spēj pats izdzīvot. Naudas fiziskā masa nepieaug tādā progresijā, kā pieaug inflācija, energoresursu dārdzība un viss pārējais. Latvijas finanses visu laiku šai pieaugšanai tek krietni vien iepakaļ. Latvijas budžeta apsaimniekotāji – sevišķi gribētu pieminēt Izglītības un zinātnes ministrijas augstos ierēdņus – par 50–60% pēckrīzes laikā samazināto naudas masu menedžē ar šķērēm un domā, ka tā ir zinātnes politika. Bet naudas šķērēšana jau nenotiek saskaņā ar kādu koncepciju, jo Latvijas ekonomikas koncepcijas nav, izglītības koncepcijai ir tikai iezīmes, bet zinātnes koncepcija 22 gadu laikā nav radīta, jo to nav pieļāvusi šī valsts, kas ir vadījusies tikai no kopīpašuma un zemes pārdošanas principa, nedomājot par ražošanas attīstīšanu, un zinātne tajā ir saglabājusies, nevis attīstījusies, pēc izdzīvošanas principa. Daudzi zinātniskie institūti šobrīd vienkārši izdzīvo. Tā vietā, lai dotu zinātnei pasūtījumu pētīt un radīt pārdodamus produktus, ar kuriem valstij pelnīt, šī pati valsts finansējumu atņem. Ar valsts genocīda cienīgu attieksmi noskaustais finansējums no aptuveni 150 Latvijā reģistrētiem zinātniskās pētniecības institūtiem un organizācijām ir nomērdējis jau apmēram pusi.

Lasīt tālāk ...

Taivānas miljardieris iedibina Āzijas 'Nobeļa balvu'

Viens no Taivānas bagātākajiem cilvēkiem, Semjuels Jins, kompānijas Ruentex vadītājs, 28. janvārī paziņojis par Nobeļa balvas Āzijas līdzinieces - Tanu (Tang) balvas - nodibināšanu. Paredzēts, ka balvās nominanti saņems summas, kas būs pat lielākas par Zviedrijā piešķirtajām.

S. Jins, informē Taivānas Centrālā ziņu aģentūra, ziedojot balvu fondam 3 miljardus Taivānas dolāru (aptuveni 101 miljonu ASV dolāru), ir piepildījis vienu no lielākajiem sava mūža sapņiem. "Es ceru, ka balva ierosinās veikt vairāk pētījumus, kas nesīs labumu pasaulei un cilvēcei," viņš teica.

Lasīt tālāk ...

Vai Eiropas Savienība ir „bāreņu tautas” ļaunā pamāte?

Autors: Ieva Bērziņa, Raimonds Bukbards, „Latviešu identitātes atbalsta biedrība” @ 05.11.2012

Tas bija aptuveni pirms gada, kad mūsu meita atnesa no skolas kādas Eiropas Savienības (ES) kampaņas laikā nodrukātu atklātnīti ar bērnu zīmējumu, kuru papildināja mazas rociņas vēl diezgan neveikli rakstītie teikumi: ”Eiropa - mūsu māte! Mēs - Tavi bērni!” Pirmajā brīdī bija šoks - kā? Jau atkal? Atkal tie paši saukļi, kas mūsu padomju laika bērnībā? Tagad saprotam – ne jau atkal, bet vēl joprojām. Nekas taču nav beidzies, un komunistiskais totalitārisms, lauzdams cilvēku likteņus, turpinās, ieņēmis citu – slēptāku, dziļāku un bīstamāku veidolu.

Lasīt tālāk ...