Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Tehnoloģijas

Modris Purmalis. Koksnes šķeldas degšana elektriskajā laukā

Zemāk minētie eksperimenti agrāk daļēji aprakstīti [1,2]. Pieminēti arī daži šīs tehnoloģijas praktiskās pielietošanas piemēri.

Lasīt tālāk ...

Modris Purmalis. Tvaika katlu jaudas palielināšana un kaitīgo izmešu samazināšana, pielietojot elektrisko lauku

Kā zināms, ārējais elektriskais lauks (ĀEL, lauks) ietekmē liesmu, izmainot siltuma ģeneratora ražību un kaitīgo izmešu koncentrāciju dūmgāzēs. Darbā apskatīti tvaika katla ar nominālo tvaika ražību 10 t/h un spiedienu 13 atm izmēģinājumu rezultāti, kuros katla lietderības koeficients (KLK) pieaug maksimāli par 6,44%, vienlaicīgi samazinoties gāzes patēriņam uz 1MWh par 7,88% un NOx izmešiem par 22,5%.

Lasīt tālāk ...

Modris Purmalis. Degšanas procesu elektrofizikas vēsturiskais apskats

Degšanas procesu elektrofizika ir zinātnes nozare, kas pēta ārējo elektrisko un magnetisko lauku kā arī citu ārejo faktoru ietekmi uz šiem procesiem.

Praksē uz šo pētījumu pamata izstrādās tehnoloģijas ļauj palielināt dažādu siltumģenerātoru ražību un vienlaicīgi samazināt kaitīgo izmešu daudzumu atmosfērā. Siltumģenerātoru jaudas pieaugums dod iespēju samazināt to izmērus.

Lasīt tālāk ...

Kā veicināt produktivitāti, izmantojot AOC mobilos, ar USB-C darbināmos monitorus

[Reklāmas materiāls]

Monitoru speciālists AOC demonstrē, cik viegli lietotāji var paaugstināt savu produktivitāti, izmantojot jauno, mobilo, ar USB-C darbināmo monitoru AOC I1601FWUX. Šis 15,6 collu IPS monitors ietver arī salokāmu ekrāna pārklājumu, ko iespējams lietot arī kā statīvu, salokot uz pusēm vai nu portreta, vai ainavas režīmā. Monitors tiek savienots un saņem signālu no videoinformācijas avota, izmantojot tikai vienu USB-C kabeli. Tāpēc iespējams veikt vienkāršu un ātru vairāku monitoru iestatīšanu bez kabeļu un savienotāju mudžekļa jebkur, kur jūs atrodaties. Izbaudiet otrā ekrāna priekšrocības ar AOC I1601FWUX, strādājot ārpus biroja.

Lasīt tālāk ...

Atklājiet fotogrāfijas spēku ar Philips monitoriem

[Reklāmas materiāls]

19. augusts tiek atzīmēts kā pasaules fotogrāfijas diena, atzīstot fotogrāfijas spēju dot pozitīvu pienesumu pasaulei. Sapulcējot miljonus fotogrāfu kopā, šī tradīcija ik gadu vieno cilvēkus, vienlaicīgi bagātinot arī vietējās un globālās kopienas. Bet tā nav tikai viena diena: fotografēšana vēl nekad nav bijusi tik izplatīta un baudīta kā pēdējos gados. Tā ir tematiski neierobežota, kā arī nepārspēta savās iespējās momentā pārcelt skatītāju citviet; fotogrāfija runā universālā valodā, tā spēj mūs aizkustināt, iedvesmot un padarīt labākus.

Lasīt tālāk ...

Modris Purmalis. Kurināmā sadedzināšanas paņēmiens

Šis apraksts pamatojas uz manu patentu LV 15255 [1] un publikāciju atklājumi.lv [2].

Pašlaik arvien plašāk siltumģeneratoros, piemēram tvaika un ūdens apkures katlos, tiek ieviesta liesmas ietekmēšana ar ārējo elektrisko lauku (ĀEL), kas palielina siltumražību un samazina kaitīgos izmešus atmosfērā [3; 4; 5]. ĀEL ietekme uz liesmu un degšanu pazīstama jau sen, bet plašāki pētījumi sākti 20. gs., sevišķi no 30. gadiem, kad var minēt Maļinovska [6], Asakavas [7], Lautona [8] un Veinberga [9] darbus. Rūpnieciskie eksperimenti ĀEL pielietošanā siltumenerģētikā sākti 20. gs. pēdējā ceturksnī [10; 11; 12] un turpinās [13, 14]. Ir patentēti ĀEL pielietošanas paņēmieni iekšdedzes dzinējos un siltumģeneratoros to jaudas un ražības palielināšanai, siltumpārejas uzlabošanai un kaitīgo izmešu samazināšanai [15-19]. Tomēr visi šie paņēmieni neņem vērā brīvo
elektronu koncentrāciju gaisa un degmaisījuma zonās rūpnieciskajos degļos, kas bieži noved pie pretēja efekta, kad siltumražība samazinās un kaitīgo izmešu daudzums palielinās.

Lasīt tālāk ...

Modris Purmalis. Gaisa pirmapstrāde jonizatorā katlam PK-1,6

Iepriekšējā rakstā [1] tika apskatīti laboratorijas eksperimentu rezultāti degšanas komponentu pirmapstrādei jonizatorā. Pēc tam šāds paņēmiens tika izmantots degšanas gaisa pirmapstrādei arī rūpnieciskajos eksperimentos. Šajā rakstā apskatīti eksperimenti ar gaisa pirmapstrādi jonizatorā uz katla PK – 1,6 gaisa padeves trakta. Jonizatora konstrukcija parādītas un aprakstītas arī darbā [2].

Lasīt tālāk ...

Philips Brilliance 272B – laba izvēle daudzpusīgām vajadzībām

Philips Brilliance 272B monitoru ražotājs pozicionē kā vidējas klases universāli – paneli, kas izmantojams gan dažādām ikdienas profesionālajām vajadzībām, gan kādu spēļu uzspēlēšanai atpūtas brīžos.

Lasīt tālāk ...

Zinātnieki pēta – vai nākotnē ceļus labosim ar sēnēm?

Nākotnē plaisas ceļos, iespējams, vairs nebūs problēma – Binghemptonas universitātes (ASV) zinātnieki sākuši darbu pie “pašdziedējoša” betona. Materiāla spēju “pašdziedēties” nodrošinātu tā sastāvam pievienotas sēnes.

Lasīt tālāk ...

Ziemassvētku dāvanas: kāpēc jauns ekrāns var būt lieliska dāvana un kas jāņem vērā, iegādājoties ekrānu kā dāvanu?

[Reklāmas materiāls]

Amsterdama, 2017. gada 20. decembris – Pārpildīti iepirkšanās centri vai stundām ilgi meklējum tiešsaistes veikalos pirmssvētku laikā var būt nogurdinoši, īpaši, ja jums trūkst ideju, kādas dāvanas iegādāties saviem mīļajiem. Vai esat domājis par jauna ekrāna dāvināšanu? Ja jūs izvēlēsieties pareizo ekrānu, tam būs ilgtermiņa ietekme uz jūsu ģimenes locekļu un draugu labsajūtu, darba un atpūtas laiku jau 2018. gadā un arī turpmāk. MMD, ekrānu nozares līderis un Philips Monitors zīmola licences partneris, ir sagatavojis dažus ieteikumus, kas jāņem vērā, izvēloties ekrānu.

Lasīt tālāk ...