Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Paleontoloģija

Pēc 164 gadiem atrasta milzu bruņurupuča fosilijas trūkstošā daļa

(0)

2014.gada martā paleontoloģijas pasauli pārsteidzis negaidīts atklājums – amerikāņu pētnieki publicēja zinātnisku rakstu, kurā pierāda, ka 2012.gadā izdevies uziet trūkstošo fragmentu milzu bruņurupuča kaulam, kura pirmā daļa tika atrasta pirms vairāk nekā 160 gadiem.

Lasīt tālāk ...

Atklāts krīta periodā Aļaskā dzīvojis pigmejtiranozaurs

(0)

ptyr2

Dinozauri ir vieni no vispētītākajiem senās faunas pārstāvjiem, kas jelkad apdzīvojuši Zemi, tomēr, neskatoties uz ievērojamo pētījumu skaitu, paleontologiem izdodas veikt aizvien jaunus, ar dinozauru pasauli saistītus atklājumus.

Lasīt tālāk ...

Kanādā atrod neticami bagātīgu kembrija fosiliju atradni

(0)

burgess1

Kanādiešu paleontologi Klinšu kalnos uzgājuši vietu, kas sevī slēpj pārsteidzoši daudz pagātnes liecību par kembrija periodā mītošajiem organismiem – tā vēsta zinātniskajā žurnālā „Nature Communications" š.g. 14. februārī publicēts raksts.

Lasīt tālāk ...

Pirmie sauszemes dzīvnieki vēl miljoniem gadu saglabāja zivīm līdzīgus žokļus

(2)

Zinātnieki, kas pētī agrīno sauszemes mugurkaulnieku evolūciju jau sen bija pārliecināti, ka dzīvniekiem pēc iznākšanas no ūdens vispirms attīstījās kājas - jaunajā dzīves vidē nepieciešams pārvietošanās līdzeklis - un tikai tad sāka mainīties organisma uztura uzņemšanas un pārstrādes sistēmas, lai piemērotos uz zemes iegūstamajai pārtikai. Tomēr, šīs secības pārliecinošiem pierādījumiem trūka materiāla - statistiski apstrādātas fosīlijas. Tagad šis trūkums ir novērsts - žurnālā "Integrative and Comparative Biology" publicēts amerikāņu un britu zinātnieku pētījums, kas, balstoties uz fosīlo žokļu mērījumiem, pierāda, ka evolucionārās attīstības gaita bijusi tieši tāda, kāda izsecināta iepriekš.

Lasīt tālāk ...

Spānijā atrastas simtiem fosīlās dinozauru olas

(0)

Katalonijā, ziemeļaustrumu Spānijā, pētnieki atraduši simtiem dinozauru olu fosīliju. Šobrīd tas ir lielākais šāda veida atradums reģionā. Iepriekš tur bija zināmas tikai vienas dinozauru sugas olas, tagad klāt nākušas trīs citas. Ziņojums par atklājumu publicēts žurnāla "Crataceous Research" marta numurā.

Lasīt tālāk ...

Muzeja krājumā atrod pasaulē vecāko dinozauru

(0)

Ar mūsdienīgām metodēm izpētot fragmentārus skeleta kaulus, kas vairāk nekā 70 gadu glabājušies kādas Londonas Dabas muzeja krājuma telpas putekļainajos plauktos, paleontologi atklājuši, iespējams, senāko dinozauru, kas staigājis uz Zemes pirms aptuveni 245 miljoniem gadu - 10 līdz 15 miljonus gadu senāk nekā iepriekš domāts. Raksts par atklājumu 5. decembrī publicēts žurnāla Biology Letters tīmekļa versijā.

Lasīt tālāk ...

Paleontologi: zivis pacēlās gaisā 80 miljonus gadu pirms putniem

(0)

Ķīniešu paleontologi, izpētot labi saglabājušās 2009. g. valsts dienvidrietumos atrastas fosīlijas, atklājuši iepriekš nezināmu, izmirušu lidojošo zivju sugu. Bēgot no plēsoņām, tā planējot pacēlusies gaisā virs viļņiem ap 80 miljoniem gadu pirms pirmo putnu parādīšanās.

Lasīt tālāk ...

Franču paleontologi paziņo par 20 miljonu gadu sena pērtiķa galvaskausa atradumu Ugandā

(0)

Ugandas un Francijas zinātnieki 2. augustā paziņoja, ka tiem izdevies atrast līdz šim senāko labi saglabājušos pērtiķa galvaskausu, kura vecumu tie lēš uz 20 miljoniem gadu.

Lasīt tālāk ...

Jauna fosīlija sapurina dinozauru ciltskoku

(0)

Žurnāls "Science" ziņo, ka starptautiska paleontologu grupa Argentīnā atradusi agrīna, pirms aptuveni 230 miljoniem gadu dzīvojuša neliela izmēra dinozaura skeletu. Jaunatklātais dinozaurs, kas nosaukts par Eodromaeus murphi bijis tikai nepilnu metru augsts un, iespējams, ir attāls Tyrannosaurus rex priekštecis.

Lasīt tālāk ...

Speciālisti apšauba paziņojumu par cilvēka evolūcijas "trūkstošā posma" atrašanu

(0)

Paleontologi sākuši šaubīties, vai pirms 2 dienām publikai parādītās par Darwinius masillae nosauktā pērtiķa fosīlijas patiešām ir cilvēka evolūcijas iztrūkstošais posms, raksta portāls Science NOW. Pērtiķa, kurš saņēma vārdu Ida, atliekas tika atklātas Vācijā vēl 1983. gadā. Tās tika sadalītas divās daļās un pārdotas muzejam un privātai kolekcijai. Daļas atkal tika apvienotas 2007. gadā. Atliekas, kuru vecumu ir 47 miljoni gadu, brīnišķīgi saglabājušās: uz tām labi redzamas miesas un vilnas pēdas un pat Idas kuņģa saturs.

Lasīt tālāk ...