Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Zeme&Vide

Latvijas gada ģeovieta 2019 – Vidzemes jūrmalas stāvkrasti

Biedrība Ziemeļvidzemes ģeoparks, popularizējot ģeoloģiju un ģeoloģiskos dabas veidojumus, nosauc Latvijas Gada ģeovietu 2019.
Šogad par Gada ģeovietu plašas ģeologu un dabas ekspertu aptaujas un balsošanas rezultātā tika izvēlēti Vidzemes jūrmalas stāvkrasti, kas atrodas Rīgas jūras līča austrumu krastā, Liepupes un Salacgrīvas novados. 

Lasīt tālāk ...

Kopš 1920.gada Sahāras tuksnesis izpleties par 10%

Kopš 1920.gada Sahāras tuksnesis ir izpleties par aptuveni 10%, jaunā pētījumā noskaidrojuši Merīlendas universitātes (ASV) zinātnieki. Pētījuma autori uzskata, ka visticamāk izplešas arī citi pasaules tuksneši. Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā “Journal of Climate”.

Lasīt tālāk ...

Kā klimata pārmaiņas ietekmē putnu dziesmas?

Senāk, kad ogļrači raktuvēs sev līdzi ņēma būrī iesprostotus kanārijputniņus, viņi to nedarīja, lai pazemē justos mazāk vientuļi. Indīgu gāzu, piemēram, metāna vai tvana noplūdes gadījumā kanārijputniņš tās sajustu pirmais, laicīgi ar savu nāvi brīdinot ogļračus par noplūdi un palīdzot tiem izkļūt no raktuves neskartiem. Putni ir ārkārtīgi jūtīgi pret apkārtējās vides izmaiņām. Vērojot tos, mēs varam uzzināt vairāk, nekā paši spējam sajust.

Lasīt tālāk ...

Koraļļiem garšo plastmasa, noskaidrots jaunā pētījumā

Jau ilgi zināms, ka jūras dzīvnieku organismā mēdz uzkrāties bīstams mikroplastmasas daudzums, jo dzīvnieki to sajauc ar garām peldošu laupījumu (Sk.: “90% jūras putnu cieš no plastmasas piesārņojuma okeānos”, atklajumi.lv, 07.09.2015.). Tomēr izrādās, ka, iespējams, dzīvniekus piesaista ne tikai plastmasas izskats, bet arī garša.

Djūka universitātes (ASV) zinātnieki jaunā pētījumā atklājuši, ka koraļļi plastmasu ēd nevis tāpēc, ka sajauc to ar barību (vizuāli plastmasa koraļļiem “sajaukt prātu” nevar, jo tiem nav acu), bet gan tāpēc, ka koraļļiem pavisam vienkārši patīk plastmasas garša.

Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā “Marine Pollution Bulletin”.

Lasīt tālāk ...

Klimata pārmaiņas ietekmē to, kā putni aprūpē savus mazuļus

Klimata pārmaiņas tiešā vai netiešā veidā ietekmē visus dzīvniekus. Gadalaiku pārbīde un ekstremālo gaisa temperatūru pieaugums ietekmē dzīvniekus no fizioloģijas līdz pat populāciju izplatības līmenim. Tomēr zinātniekiem joprojām ir maz skaidrības par to, kā pārmaiņas klimatiskajos apstākļos ietekmē dzīvnieku uzvedību.

Lasīt tālāk ...

NĢ aicina ielūkoties pasaules ievērojamāko alu noslēpumos

Zemes dzīles daudzviet pasaulē slēpj neizpētītus dārgumus – milzīgas alas, grotas, pazemes ezerus, pat mežu audzes un džungļus.

Lasīt tālāk ...

Vai Sahāras tuksnesi radīja cilvēki?

Sahāras tuksnesis ir lielākais smilšu tuksnesis pasaulē. Tas aizņem 9 miljonus kvadrātkilometru lielu platību jeb vairāk nekā ¼ daļu no visa Āfrikas kontinenta. Tomēr Sahāras reģions ne vienmēr ir izskatījies tāds, kāds tas izskatās šodien. Pirms 10 tūkstošiem gadu Sahārai bija raksturīgas zaļa, auglīga, ar bagātīgu veģetāciju klāta ainava.

Lasīt tālāk ...

Zemes tehnosfēras svars sasniedzis 30 triljonus tonnu

Šobrīd Zemes tehnosfēras svars ir sasniedzis aptuveni 30 triljonus tonnu. Tas nozīmē, ka uz katru Zemes virsas kvadrātmetru ir vidēji 50 kilogrami tehnosfēras jeb cilvēka veidotas struktūras – dzīvojamās mājas, rūpnīcas, datori, atkritumi, mobilie telefoni u.t.t.

Aprēķinus par Zemes tehnosfēras pašreizējo svaru veikusi internacionāla zinātnieku komanda Leičesteras universitātes (Lielbritānija) ģeologu vadībā. Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā “The Antropocene Review”. 

Lasīt tālāk ...

Astoņas vietas, kuras jau ietekmē klimata pārmaiņas

Globālā sasilšana jau sen vairs nav tikai mīts bērnu pasaku grāmatiņā, klimata pārmaiņas dramatiski ietekmē miljoniem cilvēku dzīvi visā pasaulē.

Lasīt tālāk ...

Labas ziņas klimatam: jau 3 gadus saglabājas zems globālais oglekļa emisiju līmeņa pieaugums

Klimata pārmaiņas ir viens no lielākajiem izaicinājumiem, ar ko globālā mērogā saskaras pasaule. Tā kā šis ir jautājums, kas vienlīdzīgi skar visas pasaules valstis, tā risināšana ir ļoti sarežģīts process, jo risinājuma meklējumi saistīti ar apjomīgu vienošanos un līgumu slēgšanu starp valstīm, kuru motivācija iesaistīties ir ļoti mainīga.

Lasīt tālāk ...