Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Probiotiķi bloķē pneimoniju izraisošās baktērijas

Probiotiķi izrādās tikpat efektīvi aizkavē pneimoniju izraisošo baktēriju vairošanās kritiski slimu pacientu mutēs kā parastie sintētiskie antiseptiķi - to eksperimentāli noskaidrojuši Lundas universitātes (Zviedrija) slimnīcas pētnieki. Pētījuma apraksts publicēts žurnālā Critical Care.

Pneimonija ir labi zināms mākslīgās elpināšanas sistēmai pievienoto pacientu riska faktors. Nereti gadās, ka mutē savairojušās baktērijas elpināšanas aparāts nogādā plaušās. Lai tas nenotiktu, slimnieku kopēji šo pacientu mutes regulāri tīra ar antiseptisku līdzekli hlorheksidīnu. Tomēr dažiem pacientiem preperāts izraisa alerģiju, bet nelielā daļā gadījumu baktērijas pret to ir noturīgas.

Pretstatā hlorheksidīnam, probiotiķi ir dabīgi, mutē dzīvojoši mikroorganismi, kas stiprina ķermeņa imūnsistēmu nevis tieši iedarbojās uz konkrētām baktērijām. Turklāt, ja hlorheksidīns atkārtoti jāpielieto ik pēc dažām stundām, tad viena tīrīšana ar probiotiķiem saglabā iedarbību 24 stundas.

Pētījuma laikā tika salīdzināti 25 pacienti, kuri saņēma mutes dobuma kopšanu ar hlorheksidīnu un 25 citi, kuru mutes dobumi vispirms tika apstrādāti ar gāzētu ūdeni un tad ar probiotisko baktēriju Lactobacillus plantarum 299 (attēlā). Regulāri, pirms apstrādēm ņemot paraugus no abu grupu pacientu mutēm, zinātnieki noskaidroja, ka tajās atrodamās baktēriju kultūras savā starpā būtiski neatšķirās.

Pētnieki arī atzīmē, ka abu grupu pacienti pavadīja salīdzinoši vienādi ilgu laiku gan pie elpināšanas iekārtām, gan slimnīcā kopumā.

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.