Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Bionika&Medicīnas tehnoloģijas

Ceļā uz maņu-jutīgām roku protēzēm: bioniskais pirksts, kas ļauj sajust tekstūras

 

Zinātnieki jau ilgstoši strādā pie maņu-jutīgas rokas protēzes izveides ar mērķi uzlabot dzīves kvalitāti tiem cilvēkiem, kas nelaimes gadījumos zaudējuši vienu vai abas augšējās ekstremitātes. Tagad šāda bioniskā roka ir par soli tuvāk realitātei. Zinātnieku komanda no Šveices un Itālijas paziņojusi, ka viņi ir izstrādājuši mākslīgo pirksta galu, kas ļauj sajust virsmu tekstūru.

Jaunā izgudrojuma autori ir zinātnieku komanda no Šveices Federālā tehnoloģiju institūta Lozannā un Sant'Anna School of Advanced Studies universitātes (Itālija). Rezultāti publicēti žurnālā „eLife”.

Lasīt tālāk ...

LU zinātnieki attīsta inovatīvu veterinārmedicīnas produktu

Latvijas Universitātes (LU) zinātnieku veidots start-up uzņēmums SIA “InCell” izstrādājis inovatīvu un videi draudzīgu šūnu transplantācijas produktu sporta zirgu cīpslu traumu (tendinopātijas) ārstēšanai. Inovatīvā veterinārmedicīnas produkta komercializēšanai uzņēmums no Norvēģijas finanšu instrumenta neliela apjoma grantu shēmas saņēmis aptuveni 90 tūkstošus eiro lielu atbalstu.

Lasīt tālāk ...

IBM: superdators Vatsons un ārsti sadarbosies retu slimību ārstēšanā

ASV informāciju tehnoloģiju kompānija IBM un Bostonas Bērnu slimnīca ir paziņojusi par plāniem pielietot IBM Vatsona (Watson) kognitīvo platformu, lai palīdzētu ārstiem identificēt iespējamās ārstēšanas metodes retu pediatrisko slimību ārstēšanā.

Lasīt tālāk ...

Izveidots mākslīgais orgāns, kas spēj ražot antivielas ārpus ķermeņa

Kornela universitātes (ASV) pētnieki izveidojuši funkcionālu mākslīgo limfoīdo orgānu (imūnorgānu), kas spēj ražot antivielas ārpus ķermeņa. Orgāna darbību iespējams pilnībā kontrolēt laboratorijas apstākļos. 

Lasīt tālāk ...

Itāļu kompānija paziņo, ka pēc 10 gadiem sāks ražot mākslīgas superacis

Iedomājies, kā būtu redzēt pasauli caur dažādiem krāsu filtriem. Vai, kā būtu uzreiz pārraidīt redzēto citam cilvēkam, neizmantojot fotoaparātu. Vai arī, kā būtu dzīvot ar tik asu un precīzu redzi, kāda dota vien dažiem cilvēkiem vai pat tādu redzi, kādu cilvēkiem daba vispār nav dāvājusi. Iespējams, jau tuvāko dekāžu laikā visas šīs iespējas kļūs par realitāti.  

Lasīt tālāk ...

Plāno veikt pirmo galvas transplantēšanas operāciju

Galvas pārstādīšana uz cita ķermeņa vairāk izklausās pēc zinātniskās fantastikas cienīga sižeta, nevis pēc reālas operācijas. Tomēr ne visi tā uzskata. Ideja transplantēt cilvēka galvu pirmo reizi oficiāli tika izteikta 2013.gadā. Medicīniskās manipulācijas ierosinātājs bija itāļu neiroķirurgs Serdžo Kanavero (Sergio Canavero), kurš apgalvoja, ka šāda operācija mūsdienās nebūt nav zinātniskā fantastika un tā palīdzētu pagarināt mūža ilgumu tiem cilvēkiem, kas cieš no neārstējamām muskuļus un nervus atrofējošām slimībām vai vēža neārstējamā stadijā.  

Lasīt tālāk ...

Iedvesmojoties no dievlūdzējgarneļu acs uzbūves, izgatavotas jaunas kameras vēža diagnosticēšanai

Dievlūdzējgarneles dzīvnieku pasaulē pazīstamas kā īpaši nežēlīgi plēsēji. To spīles spēj nogalināt upurus ar 1500 Ņūtonu lielu spēku un ātrumu 23 m/s – triecienu, kas pielīdzināms 22 kalibra lodes jaudai. Tomēr dievlūdzējgarneles ir īpašas ne tikai ar savu neticamo spēku. Tām ir arī sarežģītākā acu uzbūve dzīvnieku pasaulē.

Kvīnslendas universitātes (Austrālija) zinātnieki, iedvesmojoties no šo plēsīgo vēžveidīgo acu uzbūves, izstrādājuši īpašas kameras, kas ļauj atklāt vēža audus ķermenī.  

Lasīt tālāk ...

Ar 3D printeri izdrukāta mākslīgā 'akna' ļaus attīrīt asinis no bīstamiem toksīniem

3D drukas iespējas arvien paplašinās - Kalifornijas Sandiego universitātes (ASV) Džeikoba Inženierijas skolas nanoinženieri izstādājuši prototipu mākslīgai, ar īpašu printeri izdrukājamai "aknai", kas kalpos kā filtrs asins attīrīšanai no šūnas bojājošiem toksīniem. Raksts par izstrādi un ar to saistīto pētījumu š.g. 8.maijā publicēts izdevumā "Nature Communications".

Lasīt tālāk ...

Nīderlandē sievietei veiksmīgi transplantēts ar 3D printeri izdrukāts galvaskauss

Mūsdienu medicīnas iespējas, pateicoties tehnoloģiju attīstībai, pieaug neticamā ātrumā. Viena no daudzsološākajām jaunajām tehnoloģijām ir 3D printeri, kas ļauj precīzi "izdrukāt" dažādus, sarežģītas formas un sastāva priekšmetus. Nesen šīs tehnoloģijas priekšrocības praksē pierādīja nīderlandiešu ķirurgi no Utrehtas universitātes Medicīnas centra, kuri 23 stundu garā operācijā jaunai sievietei ievietoja ar 3D printeri izveidotu galvaskausa augšdaļas transplantu.

Lasīt tālāk ...

Neitronu-bora staru terapija: vai iespējama efektīva audzēju apstarošana bez blakusparādībām?

Jaunu, drošu un efektīvu vēža ārstēšanas metožu atrašana, kā arī šobrīd klīniski pielietotās ķīmijterapijas un jonizētā starojuma smago blakusparādību novēršana, kā zināms, ir viens no galvenajiem 21. gadsimta I puses medicīnas zinātnes uzdevumiem. Kā viens no iespējamajiem šo problēmu risinājumiem varētu kļūt pagaidām attīstības stadijā esošā neitronu-bora staru terapija. Par jauniem panākumiem bora transporta aģentu izstrādē un veiksmīgiem apstarošanas eksperimentiem ar pelēm vēstī žurnāla PNAS 27. marta numurā publicētais Misūri universitātes (ASV) pētnieku raksts "Boron neutron capture therapy demonstrated in mice bearing EMT6 tumors following selective delivery of boron by rationally designed liposomes".

Lasīt tālāk ...