Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Diabēts

Pasaulē diabēta slimnieku skaits pēdējo 35 gadu laikā trīskāršojies, kāda ir situācija Latvijā?

Viens no globālajiem mērķiem, ko uzstādījusi Pasaules veselības organizācija, ir cukura diabēta izplatības pieauguma apturēšana līdz 2025.gadam, atgriežot to 2010.gada līmenī.

Laika posmā no 1980.gada, diabēta slimnieku skaits pieaugušo cilvēku vidū (18+ gadi) globālā mērogā ir trīskāršojies. Ja 1980.gadā pasaulē bija 108 miljoni diabēta slimnieku, 2014.gadā to skaits sasniedza jau 422 miljonus.

Jaunais pētījums sniedz līdz šim plašāko ieskatu diabēta izplatības tendencēs vispasaules mērogā. Pētījuma rezultāti liecina, ka diabēts pakāpeniski kļūst par milzu problēmu valstīs, kur iedzīvotāju vairākumam ir zemi un vidēji ienākumi.

Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā “The Lancet”. 

Lasīt tālāk ...

Dramatiski pieaug bērnu saslimšana ar I tipa diabētu

ASV Diabēta asociācijas žurnālā "Diabet Care" 22. janvārī publicēts raksts par pētījumu, kas atklāj dramatisku pieaugumu bērnu saslimšanā ar I tipa diabētu. Salīdzinot ar epidemioloģiskajiem datiem pirms 20 gadiem, pieaugums sasniedz 29%. Pētījums veikts Filadelfijā - Pensilvānijas štata lielākajā pilsētā -, bet līdzīgas tendences esot vērojamas arī citviet ASV un Eiropā.

Lasīt tālāk ...

Smēķējošas māmiņas palielina bērna “izredzes” saslimt ar diabētu un aptaukošanos

Mātes smēķēšanai grūtniecības laikā ir tiešs sakars ar diabētu un aptaukošanās attīstību bērna tālākajā dzīvē. To apliecina jauns ASV un Šveices zinātnieku pētījums, kas veikts ar laboratorijas žurkām, kuras, gaidot mazuļus, saņēma jauno māmiņu asinīs vidēji novērotam nikotīna līmenim proporcionāli atbilstošu devu.

Lasīt tālāk ...