Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Smēķējošas māmiņas palielina bērna “izredzes” saslimt ar diabētu un aptaukošanos

Mātes smēķēšanai grūtniecības laikā ir tiešs sakars ar diabētu un aptaukošanās attīstību bērna tālākajā dzīvē. To apliecina jauns ASV un Šveices zinātnieku pētījums, kas veikts ar laboratorijas žurkām, kuras, gaidot mazuļus, saņēma jauno māmiņu asinīs vidēji novērotam nikotīna līmenim proporcionāli atbilstošu devu.

Pētījuma gaitā zinātnieki atklāja mehānismu, kā tabakā esošās vielas ietekmē tos embrija gēnus, kas atbild par tauku un insulīna metabolismu šūnās. Radušās izmaiņas ir paliekošas un organismam novecojot var izraisīt dzīvībai bīstamas saslimšanas.

Šis ir pirmais pētījums, kas pārliecinoši pierāda, ka gan smēķējošas jaunās mātes, gan tās sievietes, kuras grūtniecības laikā cigareti aizvieto ar kādu nikotīna plāksteri vai košļājamo gumiju šādi rīkojoties palielina savu pēcnācēju izredzes saslimt ar diabētu un/vai aptaukošanos.

Abas minētās slimības attīstītajās valstīs pieaug ļoti ievērojamos tempos un pētnieki uzskata, ka to nevar skaidrot tikai ar iedzimtību. Daudz lielāka loma viņuprāt ir vides faktoriem, tai skaitā smēķēšanai.

Lai arī jaunās māmiņas zina par daudzajiem cigaretes dūmu radītajiem apdraudējumiem auglim, aptuveni 20-30% nespēj no šīs atkarības atteikties pat bērna gaidīšanas laikā.

Avots:

endo.endojournals.org