Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Vielmaiņas produktos un savienojumos ar hloru bisfenola A kaitīgā ietekme pieaug līdz pat 1000 reizēm

Par endokrīnās sistēmas bojātājvielu, daudzās cietajās plastmasās, epoksīdsveķos un citos izstrādājumos ietilpstošo bisfenolu A, kas, ļoti iespējams, ir viens no galvenajiem pieaugošās krūts vēža saslimšanas iemesliem (sk. "Bisfenols A grūtnieču uzturā var veicināt krūts vēža rašanos meitām", atklajumi.lv, 01.10.2011.), pēdējos gados rakstīts salīdzinoši daudz. Tomēr ārzemju zinātniskajā literatūrā regulāri parādās jauni un jauni raksti par iepriekš nezināmām, cilvēka organismam kaitīgām bisfenola A īpašībām.

Atklajumi.lv šoreiz vēlas pievērst lasītaju uzmanību diviem, nesen publicētiem, bet latviski rakstošajos izdevumos, šķiet, pagaidām neapskatītiem rakstiem - žurnālā "PlosOne" publicētam pētījumam par bisfenola A (BFA) vielmaiņas produkta MBP ksenoestrogēno aktivitāti un izdevumā "Endocrine Disruptors" ievietotajam rakstam par hlorētā ūdenī modificēta bisfenola A toksisko ietekmi uz šūnas signālceļu regulācijas mehānismu. 

Lai varētu lasīt visu rakstu, nepieciešams abonēt pieeju apgāda "Apvārsnis" digitālajiem žurnāliem. Vairāk par abonēšanas iespējām ŠEIT

Esošo abonentu autorizācija