Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Bisfenols A grūtnieču uzturā var veicināt krūts vēža rašanos meitām

Izdevumā Molecular Endocrinology nesen publicēts pētījums, kas pierāda, ka mūsdienās teju visuresošajai plastmasu sastāvdaļai bisfenolam A grūtniecības laikā nonākot topošās mātes organismā, ilgtermiņā ievērojami palielinās hormonu reakciju biežums un jaunradušos šūnu skaits piena dziedzeros meitām. Tas, savukārt, saistās ar iespējamu palielinātu krūts vēža rašanās risku.


 

Bisfenols A ir divu fenola grupu organisks savienojums, ko iegūst, kā katalizatoru izmantojot acetonu (no tā arī burts "A" nosaukumā). Pirmo reizi BFA ieguva 1891.gadā, taču rūpnieciskā ražošanā to izmanto sākot no XX gs. 40. gadiem. Produkts tiek izmantots milzum daudz dažādos veidos, no kuriem pārtikas iepakojums sastāda tikai vienu daļu.

Tikai 2010.gadā, pakļaujoties Dānijas un Francijas spiedienam, Eiropas Komisija pieņēma direktīvu, kas aizliedz ES tirgū pārdot plastmasas zīdaiņu pudelītes, kuru ražošanā izmantots bisfenols A. Vēl 2008.gadā, neskatoties uz milzīgu skaitu pētījumu rezultātiem, kuros pierādīta bisfenola A toksicitāte un saistība ar virkni saslimšanu (neauglība, diabēts, sirds un asinsvadu slimības, u.c.), kā arī citās valstīs jau noteiktiem šīs vielas izmantošanas ierobežojumiem Eiropas pārtikas drošības aģentūra (EPDA) sniedza atzinumu par bisfenola A izmantošanas nekaitīgumu un tā drošu lietošanu visām patērētāju grupām, ieskaitot grūtnieces un zīdaiņus.

Jaunais vairāku Šveices Vēža un imunitātes patoloģiju pētniecības centru kopīgais pētījums apstiprina jau iepriekš iegūtos datus (sk., piemēram, 2005.gada Tafta universitātes (ASV) Medicīnas skolas zinātnieku iegūtos eksperimenta rezultātus) kas pierāda, ka bisfenola A nelabvēlīgās ietekmes mazināšanai nav pietiekami ar šīs vielas izmantošanas aizliegumu zīdaiņu trauku ražošanā - tā būtu vispār izslēdzama no moderno plastmasu sastāva.

Viena no pētījuma līdzautorēm Katrīna Briskena paziņojumā presei saka: "Es vēlos paskaidrot, ka mēs nepierādam, ka bisfenols A per se izraisa vēzi. Mēs sniedzam liecības, ka bisfenols A ietekmē piena dziedzeru attīstību, kas, savukārt, var palielināt noslieci uz vēža attīstību." Tiešos kancerogenitātes pierādījumus varētu dot tikai ilgtermiņa pētījums, kurā tiktu salīdzināta audzēju veidošanās dzīvniekiem, kas saņem bisfenolu A un tiem, kas to nesaņem. Tomēr arī šobrīd redzamā asociācija ir ļoti nopietna, jo šveiciešu eksperimentā pelēm kopā ar dzeramo ūdeni deva tādu devu bisfenola A, kas līdzvērtīga tādam šīs vielas daudzumam, kādu ikdienā kopā ar pārtiku saņem cilvēki. Pārtikā BFA nokļūst ne tikai no plastmasas pudelēm un traukiem, bet arī no metāla konservu kārbām, kuru iekšpuses izolācijai izmanto bisfenolu A saturošus epoksīdsveķos, no papīra tetrapakām un citiem avotiem.

Pēc tam, kad BFA saņēmušajām pelēm piedzima mazuļi, tika nodalītas sieviešu kārtas pēcnācējas un turpmākajā attīstības gaitā turētas no BFA tīrā vidē. Pētnieki novēroja, ka pelēm, kuru mātes grūsnības, kā arī zīdīšanas laikā saņēma BFA piena dziedzeri izrādīja palielinātu hormona progesterona jūtību, kas, saskaņā ar klīniskiem pētījumiem, tiek saistīta ar krūts vēža riska iespējamības pieaugumu. Tāpat šīm pelēm konstatēja 1,5 reizes palielinātu šūnu skaitu piena vados, kas ir līdzīgs rādītājs tam, kādu novēro saistībā ar citu estrogēnisku vielu, dietilsterolu (DES). Cilvēku novērojumos konstatēts, ka DES ekspozīcija, atrodoties dzemdē, sievietēm pēc četrdesmit gadu vecuma divkārt palielina risku saslimt ar krūts vēzi.

Briskena norāda, ka "šos novērojumus nav iespējams tieši ekstrapolēt uz cilvēkiem, taču nevar izslēgt iespējamību, ka daļa no pēdējās desmitgadēs novērojamās saslimšanas ar krūts vēzi pieauguma ir skaidrojama ar bisfenola A ietekmi uz organismu." Grūtniecēm un mātēm zīdītājām pētniece iesaka "izvairīties no BFA, jo tas var ietekmēt meitu krūts audus.

Avoti un literatūra:
http://mend.endojournals.org
http://www.zb-zeme.lv
ASV Nacionālās Medicīnas bibliotēkas zinātnisko publikāciju datu bāzes meklēšanas rezultāti, atbilstoši atslēgas vārdiem "bisfenols A" un "krūts [audi]":
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=bisphenol%20breast

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.