Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Ķīmijterapijas līdzeklis iznīcina pirkstu nospiedumus

ASV Imigrācijas dienesta darbinieki 2008. g. decembrī uz vairākām stundām lidostā aizturēja kādu vēža slimnieku, kuram bija pazuduši pirkstu nospiedumi. Kā vēlāk izrādījās, notikušajā bija vainojams viens no ķīmijterapijā bieži izmantotiem medikamentiem - kapecitabīns. Pacienta ārstējošais onkologs šo gadījumu aprakstījis izdevuma Annals of Oncology jaunākajā numurā.

Dr. Engs Huats Tans, Singapūras Nacionālā vēža centra ārsts stāsta, ka hronisks plaukstu un pēdu iekaisums (roku-kāju sindroms) ir viena no iespējamajām kapecitabīna lietošanas blakusparādībām. Āda var iekaist, asiņot, var veidoties nedzīstošas čūlas: "Ar laiku tas var izraisīt pirkstu nospiedumu izzušanu".

Minētajam pacientam kapecitabīns palīdzēja apturēt metastāzes, taču izsauca vieglu sindroma formu, kas ikdienas dzīvē nebija īpaši traucējoša. Ņemot vērā zāļu efektivitāti Tans nolēma turpināt ārstēšanu un parakstīja pacientam nelielu, uzturošu kapecitabīna devu. Pēc trim medikanta lietošanas gadiem slimnieks nolēma doties uz ASV apciemot savus radus un tikai tur, saskaroties ar muitas ierēdņu prasībām, konstatēja ka viņam vairs nav pirkstu nospiedumu.

Dr. Tans visiem kapecitabīna lietotājiem, lai turpmāk izvairītos no līdzīgiem starpgadījumiem, ceļojot uz valstīm, kur iebraucējiem tiek noņemti pirkstu nospiedumi, iesaka ņemt līdzi ārsta parakstītu skaidrojošu vēstuli.

Avots:

annonc.oxfordjournals.org

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.