Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Antioksidanti novērš gripas komplikācijas plaušās!

Laikā, kad visā pasaulē pieaug ar H1N1 "cūku" gripu saistītā ažiotāža un farmaceitisko megakorporāciju kontos ieripo simtiem miljonu dolāru, ko tām par toksiskām un ļoti iespējams arī patogēnām vielām pildītām, atbilstoši vispārpieņemtiem standartiem nepārbaudītām vakcīnām samaksā dažādu valstu valdības, pētnieki no Alabamas universitātes Birmingemā (ASV) paziņojuši, ka tiem izdevies noskaidrot, kā novērst gripas vīrusa izraisītos plaušu iekaisumus, kas ir visbiežākie nāves cēloņi saistībā ar šo saslimšanu.

Izrādās, palīdzēt var jau visiem labi zināmie antioksidanti, kas organismā neitralizē brīvo radikāļu postošo iedarbību. Pētījuma apraksts publicēts ASV Eksperimentālās bioloģijas biedrību federācijas žurnāla FASEB journal jaunākajā numurā.

Pētījuma autori eksperimentāli pierādīja, ka gripas vīruss veic bojājumus plaušās, izmantojot M2 proteīnu, kas uzbrūk plaušu epitēlija šūnām un ierobežo tajās nātrija kanālu caurlaidību, kā rezultātā no plaušām netiek izvadīts liekais šķidrums un izveidojas situācija, kurā viegli var sākties pneimonija vai kāda cita plaušu slimība.

Lai pārbaudītu savu hipotēzi par līdz šim nezināmo M2 iedarbību uz plaušu šūnām, zinātnieki veica trīs eksperimentu kārtas. Vispirms pētnieki injicēja varžu plaušu proteīnu šo dzīvnieku ikros, lai izmērītu funkcionalitātes rādītājus un noteiktu atskaites punktu. Pēc tam ikros ievadīja gan plaušu proteīnu, gan M2 proteīnu un novēroja, ka plaušu proteīna funkcionalitāte ievērojami samazinās. Izmantojot molekulārās bioloģijas tehnoloģijas, zinātnieki izolēja tieši to M2 segmentu, kas bija vainojams plaušu bojājumu izraisīšanā un pierādīja, ka bez tā M2 nekādi neietekmē nātrija kanālu darbību. Tad varžu ikros vienlaikus ar plaušu šūnām un pilnībā funkcionējošu M2 ievadīja arī medikamentus, kas neitralizē oksidantus. Arī šādā kombinācijā M2 plaušu šūnām neko nespēja nodarīt. Atkārtojot šos eksperimentus ar cilvēka šūnām, biologi ieguva tieši tādus pat rezultātus.

Jaunais atklājums pavērs ceļu pavisam jauna veida zālēm, kuras apturēs vīrusa nelabvēlīgo ietekmi uz organismu, kad cilvēks jau būs saslimis, uzskata FASEB journal redaktors medicīnas doktors Džeralds Vaismens, turklāt tas ir vēl viens iemesls, lai ikdienas uzturā vairāk iekļautu tādus ar antioksidantiem bagātus pārtikas produktus kā ķiploki, skābi kāposti, zaļā tēja, sarkanvīns u.c.

Papildinājums: izrādās, ka nav vajadzīgas nekādas jaunas zāles - Jaunzēlandes ārsti 2009. gada vasarā (dienvidu puslodes ziemā) ar lielu intravenozu C vitamīna injekciju kursu izglāba no nāves cilvēku, kuram pēc H1N1 infekcijas attīstījās īpaši smaga pneimonija. Rakstu lasīt šeit.

Avots:
eurekalert.org

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.