Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Jauna teorija par Alcheimera slimības izraisītāju

ASV biotehnoloģiju kompānijas Genentech Inc zinātnieki izvirzījuši jaunu, žurnāla Nature jaunākajā numurā aprakstītu teoriju, kas skaidro, kā Alcheimera slimība sagrauj smadzenes. Viņi uzskata, ka ķīmiskā viela, kas cilvēka embrionālās attīstības fāzē dabīgi aizvada projām nevajadzīgās smadzeņu šūnas, Alcheimera gadījumā kaut kādu apstākļu rosināta tiek aktivizēta destruktīvai veselu šūnu iznīcināšanai.

"Galvenais vaininieks, kam mēs tagad esam pievērsuši uzmanību, ir proteīns APP," intervijā aģentūrai Reuters teica Genentech Inc izpētes daļas viceprezidents Marks Tesjē-Laviņī.

"To, ka APP (amyloid precursor protein - amiloīda priekšteča proteīns) ir noteikta nelabvēlīga loma Alcheimera attīstībā mēs zinājām jau iepriekš," zinātnieks norādīja, "no tā veidojas slimībai raksturīgie neirālo aplikumu pamatbloki (attēlā) smadzeņu garozā" -, taču nebija skaidrs, kā tieši APP līdzdarbojās deģeneratīvo procesu norisēs.

APP saistību ar Alcheimera slimību bioķīmiķi atklāja nejauši, pētot embrionālo nervu šūnu pašiznīcināšanos. Veidojoties cilvēka galvas un muguras smadzenēm, daļa šūnu paliek pāri un tās ir jāizvada ārā no jau noformētās nervu sistēmas, lai netraucētu neirālo savienojumu darbību. Izrādījās, ka šo darbu paveic tieši APP. "Mēs bijām tik ļoti pārsteigti," saka Laviņī, "un tūlīt iedomājāmies, ka tas pats mehānisms, iespējams, darbojas Alcheimera gadījumā."

Alcheimera slimības skartās smadzenēs enzīmu ietekmē APP sadalās beta amiloīdos (39-43 aminoskābes gari peptīdi), kuru ieslēgumi tiek uzskatīti par toksiskiem deģeneratīvo procesu izraisītājiem. Lai apturētu slimības attīstību, daudzas farmaceitiskās kompānijas cenšas izstrādāt zāles, kas beta amiloīdus izvadītu no smadzenēm. Tomēr, par spīti pūlēm, nekādi nozīmīgi panākumi zāļu meklēšanā līdz šim nav gūti. Toties tagad, kad ir zināms, uz kādiem tieši savienojumiem nepieciešams iedarboties, situācija varētu mainīties.

Tesjē-Laviņī vadītajai zinātnieku grupai jau veiksmīgi izdevies laboratorijas apstākļos iedarboties uz cilvēka embrija šūnu pašiznīcināšanās mehānismu. Tagad pētnieki plāno veikt izmēģinājumus ar pieauguša cilvēka smadzeņu šūnām.

Pašlaik pasaulē nav zāļu, kas varētu izārstēt Alcheimera slimību. Ir tikai medikamenti, ar kuru palīdzību var aizkavēt tās attīstību. Ar šo slimību sirgst vismaz 5,2 miljoni cilvēku ASV un aptuveni 26 miljoni visā pasaulē.

Avots:

nature.com

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.