Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Ar klinšu rozes lapām un dateļu kauliņiem pret pesticīdiem

Spāņu - marokāņu zinātnieku komanda izstrādājusi bioloģisku veidu, kā samazināt pesticīdu radīto ūdens piesārņojumu. Izmantojot tādas augu sastāvdaļas kā olīvu un dateļu kauliņi kā arī klinšu rozes un redīsa lapas, pētniekiem izdevās panākt ievērojamu pesticīdu daudzuma absorbāciju.

Zinātnieki izpētīja kā 10 dabīgas substances, no kurām piecas bija pārtikas atkritumi (riekstu čaumalas, bambusa stiebri, olīvju, avokādo un dateļu kauliņi), bet piecas - dažādu augu (eikalipts, redīss, oregano, oleandrs un klinšu roze) sasmalcinātas lapas uzsūc 22 dažādu veidu pesticīdus. Izdevumā Journal of Hydrology publicētajā rakstā teikts, ka vislabākos rezultātus uzrādīja dateļu un olīvu kauliņi (93% un 90%), kamēr klinšu rozes un redīsa lapas sasniedza 80% absorbāciju.

"Tieši iestrādājot kultivētā augsnē dabīgos absorbantus, mēs ne tikai aizturam pesticīdu izšķīšanu un nonākšanu ūdenī, bet arī veicam augsnes uzlabošanu," teica viens no pētījuma līdzautoriem, Seviļjas universitātes Ķīmijas un vides inženierijas nodaļas pētnieks Hičams El Bakūri (Hicham El Bakouri)

Praktiskie pētījumi tika veikti vairākos laukos Marokas ziemeļu apgabalā Loukkos. Šajā reģionā, norāda El Bakūri, ir liels pesticīdu piesārņojums, lauksaimniekiem tos izmantojot aptuveni 6 kg uz hektāru. Līdzīgā daudzumā pesticīdus izstrādā arī daudzviet Spānijā, kā piemēram Ekstremadūrā, Baleāru salās un Madrides apkaimē.

"Daudzās pasaules valstīs, īpaši tajās, kur ir ierobežots resursu apjoms, šāda veida ūdens piesārņojums rada nopietnas vides problēmas," pētnieks rezumē, "tāpēc mums jāmeklē tādi ekonomiski izdevīgi, pielietojumā vienkārši un videi draudzīgi risinājumi, kā mūsu piedāvātā metode".

Attēlā: viens no eksperimentālajiem laukiem Loukkos apkaimē Marokā. Publicitātes foto.

Avots:

http://www.sciencecentric.com