Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Piena piedeva vecus cilvēkus pasargā no kritieniem un ar tiem saistītiem lūzumiem

Vienkārša un lēta pārtikas piedeva var samazināt kritienu biežumu veco ļaužu aprūpes iestādēs. Ar šādiem, divus gadus Austrālijā ilgušā pētījuma rezultātiem Melburnas universitātes zinātnieki nāca klajā starptautiskā kaulu veselībai veltītā konferencē, kas 22. martā notika Sidnejā. Piedeva sastāv galvenokārt no pienā esošiem proteīniem un minerālvielām, bagātinātiem ar kalciju un vitamīnu D. Piedevas pulveri var pievienot dažādiem parastiem ēdieniem - cepumiem, zupām, mērcēm.

Kopā pētījumā piedalījās 1200 dalībnieki no 20 Viktorijas štata veco ļaužu aprūpes iestādēm. Izrādījās, ka to dalībnieku vidū, kas lietoja piedevu, kritienu skaits ievērojami samazinājās. Īpaši atzīmēts, ka retāk krita arī tie cilvēki, kam šādas nelaimes bija gadījušās jau iepriekš.
Vadošā pētniece dr. Sandra Juliano-Barnsa (Sandra Iuliano-Burns) teica: "Daļēji uzlabojums var rasties palēninoties kaulu audu zudumam, taču vienlīdz iespējams, ka piedeva ietekmē tādus fiziskos dotumus kā muskuļu spēks un līdzsvara sajūta. Retāki kritieni nozīmē retākus lūzumus."

Atzīmējams, ka kritieni un ar tiem saistītie lūzumi un citi ievainojumi veciem cilvēkiem bieži ir ļoti smagi un rada vēl lielāku nespēju, nereti pat invaliditāti, kas saistīta ar ilgstošas ārstēšanās un intensīvas aprūpes nepieciešamību. Ņemot vērā kritienu radītos lielos medicīniskos izdevumus, ievērojamu ietaupījumu trūcīgajā veselības aprūpes budžetā varētu sniegt Latvijas veco ļaužu aprūpes iestāžu (varbūt visu par, piemēram, 70 gadiem vecāku cilvēku) apgādāšana ar attiecīgo pārtikas piedevu. Nav šaubu, ka to bez grūtībām vajadzīgajā daudzumā varētu saražot tepat mūsu valstī.

Attēlā: piena pulveris.

Avots:

ibms2009.com

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.