Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Viltus kompānija saņem atļauju riskanta medikamenta izpētei

Lai ASV varētu uzsākt jaunu zāļu, medicīnas ierīces vai iekārtas izmēģināšanu, nepieciešams saņemt atļauju no kādas federālo iestāžu apstiprinātas Institucionālās Pārbaudes Kolēģijas (IPK). Parasti šādas kolēģijas ir saistītas ar slimnīcām un universitātēm, kuras pašas arī veic attiecīgos pētījumus, tomēr arvien vairāk pieaug komerciālo kolēģiju skaits, radot bažas, ka peļņas nolūkos tiks apstiprināti nedrošu produktu izmēģinājumi.

 Izrādās, ka tā patiešām arī ir. ASV Kongresa Enerģijas un Komercijas komitejas 26. martā rīkotā noklausīšanās procedūrā sabiedrība tika iepazīstināta ar Valdības Atbildības Pārvaldes (VAP) veiktu eksperimentu. Tā ietvaros VAP izveidoja pieprasījumu no fiktīvas kompānijas, kas gribēja izmēģināt gelu, ko norijot samazinās rētaudu veidošanās vēderā pēc operācijas. Safabricētajā izmēģinājuma protokolā bija vairāki punkti, kuros Pārtikas un Zāļu administrācija it kā tika saskatījusi "ievērojamu risku".
Izveidoto pieprasījumu VAP iesniedza trim komerciālām kolēģijām. Divas to noraidīja, bet trešā, Coast IRB no Kolorādo Springs fiktīvās kompānijas plānoto klīnisko pētījumu ar brīvprātīgo līdzdalību vienbalsīgi atbalstīja, to aprakstot kā "iespējams, ļoti drošu". Izrādījās, ka pēdējo piecu gadu laikā Coast IRB saņēmusi 356 pieprasījumus, kurus visus arī apstiprinājusi, tikai 2008. g. nopelnot 9,3 miljonus dolāru.

Iepazīstoties ar pārbaudes rezultātiem, Kongresa Enerģijas un Komercijas komitejas priekšsēdētājs Henrijs Vaksmans izteica gatavību virzīt reformas, kas "aizsargās amerikāņu veselību un drošību."

Avots:

healthcenter.bna.com

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.