Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Populārs pretvēža medikaments saistīts ar nāvējošu smadzeņu infekciju

Ziemeļrietumu universitātes (ASV) Medicīnas skolas vadītā Medikamentu nelabvēlīgo blakusparādību izpētes projekta (RADAR) ietvaros veikts pētījums, kura rezultātā atklāts, ka plaši izmantota pretvēža līdzekļa Rituximab (preču zīme Rituxan) lietošana var izraisīt saslimšanu ar nedziedināmu virālu smadzeņu infekciju. Nāvējošā slimība burtiski iznīcina balto smadzeņu vielu. Pētījuma rezultāti publicēti žurnāla Blood 14. maija numurā.

Rituximab ir viens no populārākajiem limfomas ārstēšanai izmantotajiem medikamentiem, ko bieži lieto arī pie tādām saslimšanām kā reimatoīdais artrīts, izkaisītā skleroze, sarkanā vilkēde un autoimūnām anēmijām.

Pētījuma vadītājs medicīnas doktors Benets ziņo par laikā no 1997. līdz 2008. gadam atzīmētiem 57 gadījumiem, kad anēmijas, reimatoīdā artrīta un limfomas pacientiem pēc Rituximab lietošanas attīstījies progresīvais multifokālais leikoencefalīts (PML). Vidēji viņi visi mira divus mēnešus pēc diagnozes uzstādīšanas.

Nelielam procentam limfomas slimnieku smadzeņu infekcija attīstās tik un tā, neskatoties uz konkrētiem lietotiem medikamentiem, stāsta Benets. Tomēr tā ir atipiska parādība artrīta un vilkēdes gadījumos, bet pavisam negaidīta pie autoimūnām anēmijām, kad pacientu organisms nav pārslogots ar milzīgu medikamentu daudzumu.

Benets domā, ka līdzīgi gadījumi varētu būt daudz vairāk, taču netiek pamanīti, jo piederīgie un ārsti uzskata, ka pacienta nāvi izraisījis nevis medikaments, bet audzējs, kura iznīcināšanai zāles lietotas.

Rituximab pieder jaunai (un ļoti dārgai) medikamentu grupai - monoklonālajām antivielām (MA). MA selektīvi iedarbojas uz kādu noteiktu proteīnu, kā rezultātā ļaundabīgā šūna iet bojā. Pirmajā brīdī saņemti ar nedalītu sajūsmu, MA preperāti, asociējoties ar PML, pamazām zaudē savu sākotnēji visnotaļ pozitīvo tēlu. Pirmais MA medikaments, ko pirms pusotra gada izņēma no tirdzniecības sakarā ar paaugstināto PML saslimšanas risku bija Tysabri. Otro līdzekli - Raptiva - šī paša iemesla dēļ pārtrauca pārdot šī gada aprīlī.

Te gan jāatzīmē, ka teiktais par izņemšanu no tirgus attiecas tikai uz ASV. Eiropā un Latvijā PML riski netiek uzlūkoti par vērā ņemamiem un šie preperāti joprojām tiek tirgoti un izmantoti ārstniecībā.

"Medikaments ir ārkārtīgi iedarbīgs limfomas gadījumā," saka profesors Benets, "taču parakstot to slimībām, kas nav vēzis, kā arī, hroniskās leikēmijas ārstēšanai vajadzētu izsvērt ieguvumu un risku samēru." "Cilvēki ir maldināti, ka Rituximab ir nekaitīgs līdzeklis, kas dara tikai labu. Ideālu zāļu nav," uzsver zinātnieks.

Pagaidām pētnieki nezin, kādā tieši veidā MA izraisa smadzeņu infekciju un kādi ir iespējamie riska faktori.

Avots:

eurekalert.org

Brīvpieejas materiāls. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.