Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

AKTUĀLI: Latvijas mediji noklusē ziņu par dzīvu putnu gripas vīrusu N1H5 Baxter International 18 valstīm nosūtītās vakcīnās

Latvijas kontrolētie, atlasīto informāciju sniedzošie plašsaziņas līdzekļi līdz šim noklusējuši par skandālu, kas plaši izskanējis no globālās finanšu elites taustekļiem neatkarīgos pasaules ziņu medijos: farmakoloģiskā mega korporācija Baxter International 18 valstīm nosūtījusi pretgripas vakcīnu materiālu ar dzīvu putnu gripas vīrusu H5N1.

Par Čehijas laboratorijā konstatēto vakcīnas saindēšanas faktu jau 24. februārī ziņoja bloomberg.com, bet dažas dienas vēlāk šī ziņa parādījās aģentūras The Canadian press relīzē, no kuras tā tika pārpubicēta lielā daļā Kanādas nacionālo plašsaziņas līdzekļu.

Pats svarīgākais ir apstāklis, ka vakcīnā atradās gan deaktivizēts cilvēku gripas vīruss, H3N2, gan dzīvs potenciālais pandēmijas izraisītājs H5N1. Kā zināms, tieši šādā kombinācijā, sajaucoties ar kādu cilvēku gripas vīrusa celmu, H5N1 var kļūt īpaši letāls un pēc Pasaules bankas pērn publicētām prognozēm nogalināt līdz 70 miljoniem cilvēku.

Baxter International izplatījusi paziņojumu, kurā notikušo nosaukusi par "procesa tehniskās un cilvēka kļūdas nejaušu sakritību", kamēr veselības aizsardzības speciālisti, kā norāda, piemēram ietekmīgā portāla lifegen.de analītiķi, nespēj saprast, kā kaut kas tāds varēja notikt 3. līmeņa bioloģiskās drošības laboratorijā. Nekādu tuvāku informāciju par notikušā apstākļiem, kas profesionāļiem ļautu izvērtēt notikušā cēloņus Baxter nesniedz, aizbildinoties ar komercnoslēpumu.

Čehijas žurnālisti tajā pašā laikā uzdod gluži pamatotu jautajumu: vai tā bija tikai nolaidība jeb mēģinājums mākslīgi izraisīt globālu pandēmiju, lai iedzīvotos, pārdodot pret putnu gripu paredzētās vakcīnas, kuras, kāda sagadīšanas, ražo tas pats Baxter.

Atzīmējams, ka tikai pirms dažiem mēnešiem, 2008. g. decembrī Eiropas Medicīnas aģentūra pozitīvi izteicās par iespēju tuvākajā laikā sniegt atļauju Baxter izstrādātās Celvapan vakcīnas iepirkšanai krājumiem pandēmijas gadījumā.

Attēls: libcom.org

Avots:

ctv.ca

Brīvpieejas materiāls. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.