Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Britu zinātnieki paziņo par nodomiem izveidot sintētiskas cilvēku asinis

Grupa britu zinātnieku, izmantojot embriju cilmes šūnas, gatavojas uzsākt darbu pie cilvēka asiņu sintētiskas ieguves. Ja iecerēto projektu izdosies īstenot, tiks nodrošināta infekciju drošu asiņu piegāde pārliešanas vajadzībām. Pētnieki norāda, ka, ņemot vērā cilmes šūnu spēju dalīties neierobežoti daudz reižu, mākslīgās asinis varēs iegūt ļoti lielos daudzumos.

Plānots, ka projekts ilgs trīs gadus un to vadīs Skotijas Nacionālais asins pārliešanas dienests. Darbā piedalīsies arī Lielbritānijas Nacionālā veselības dienesta Asins un transplantācijas nodaļa, kā arī, pasaules lielākā medicīnisko izpēti atbalstošā labdarības organizācija Wellcome Trust.

Pagaidām pētnieki par saviem plāniem nav snieguši nekādu oficiālu paziņojumu, jo, kā izdevumam Independant atzina Anglijas un Ziemeļvelsas Nacionālā asins dienesta pārstāve, vēl nepieciešams rast juridisko jautājumu risinājumu. Tas ir īpaši svarīgi, ņemot vērā britu sabiedrības neviennozīmīgo attieksmi pret cilvēka embriju izmantošanu zinātniskiem pētījumiem.

Zinātnieki pastāstīja, ka asins šūnu pavairošanai paredzēts izmantot pēc mākslīgās apaugļošanas pāri palikušos embrijus, izvēloties tos, kas ģenētiski ieprogrammēti O-negatīvās grupas asiņu radīšanai. Cilvēku vidū O-negatīvās grupas īpašnieku īpatsvars nepārsniedz 7% no populācijas kopskaita. Šīs grupas asinis ir universālas, jo bez audu atgrūšanas riska der pārliešanai visu pārējo grupu īpašniekiem. Turklāt, tā kā šādi embriji vēl nav atradušies cilvēka ķermenī, tad, pārlejot no to cilmes šūnām sintezētas asinis, līdz minimumam tiks samazināts inficēšanās risks.

Avots:

wikio.co.uk

Brīvpieejas materiāls. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.