Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Jauna tehnoloģija cilmes šūnu iegūšanai bez ģenētiskā materiāla izmantošanas

Skripsa pētniecības institūta (ASV) ķīmiķu un molekulāro biologu grupai, sadarbībā ar citu institūciju zinātniekiem izdevies pārvērst peļu embriju fibroblastus (saistaudus veidojošas šūnas) par pluripotentām cilmes šūnām. Jaunā tehnoloģija, atšķirībā no iepriekš pielietotām metodēm, neizmanto gēnu inženierijas mehānismus. Pētījuma rezultāti 23. aprīlī publicēti žurnāla Cell Stem Cell tīmekļa versijā.

Pirms dažiem gadiem pasauli pāršalca ziņa, ka japāņu zinātnieki no peļu ādas šūnām ieguvuši cilmes šūnas. Tas tika panākts ādas šūnā ievietojot četrus cilmes šūnās aktīvus gēnus. Drīz vien šo pašu transformāciju paveica arī ar cilvēka šūnām. Tomēr, neskatoties uz neapšaubāmi iespaidīgo tehnoloģisko lēcienu, tā terapeitiskais potenciāls drošības apsvērumu dēļ bija visai ierobežots. Vispirms jau iespējamās ģenētiskās nesaderības dēļ, kā arī, ņemot vērā izmantoto gēnu zināmo saistību ar audzēju veidošanos. Lai tehnoloģiju uzlabotu vairāki zinātnieki izstrādājuši izmantotā ģenētiskā materiāla attīrīšanas metodes, tomēr pilnībā pārliecinošus rezultātus vēl nevienam nebija izdevies iegūt.

Skripsa institūta pētnieki tā vietā, lai šūnā ievietotu gēnus, tur ievadīja rekombinētus proteīnus. Izvēlētos proteīnus ieguva tos sintezējot baktērijās E. coli. Iegūtos proteīnus attīrīja un vairākās kārtās ievadīja peļu embrionālajos fibroblastos, lai rezultātā izveidotu šūnas, kas pēc molekulārās struktūras un funkcionālajām īpašībām neatšķīrās no klasiskajām embrionālajām cilmes šūnām. Veicot pārbaudes testus in vitro un in vivo noskaidroja, ka izstrādātās proteīnu inducētās pluripotentās cilmes šūnas (PIPCS) spēj diferencēties virknē somatisko šūnu, tai skaitā pulsējošās sirds muskuļu šūnās, neironos un aizkuņģa dziedzera šūnās.

Jaunā tehnoloģija ir ievērojami lētāka nekā citi šobrīd pieejamie cilmes šūnu iegūšanas veidi, tā ir arī vienkāršāka un to izmantojot vajadzīgās šūnas var pārprogrammēt īsākā laika posmā. Domājams, pēc izstrādes procesa pilnveidošanas, veiksmīgas cilvēka šūnu transformācijas un klīniskiem pētījumiem, ja tie neatklās nekādas negaidītas problēmas, PIPCS kļūs par vienu no biežāk izmantotajām cilmes šūnu iegūšanas tehnoloģijām.

Avots:

cell.com

Brīvpieejas materiāls. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.