Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Ģenētiska defekta atklājums, iespējams, ļaus radīt orālos kontraceptīvos līdzekļus vīriešiem

"Stiprajam dzimumam" paredzētas pretapaugļošanās tabletes kādu dienu var kļūt par realitāti uzskata Aiovas universitātes (ASV) zinātnieki, kuri atklājuši jaunu vīriešu neauglību izraisošu ģenētisku kļūdu.

Kļūda notiek gēnā, kam jānodrošina spermas spēja pāršķelt neapaugļotas olšūnas ārējo membrānu. Pētījuma pārskats 2. aprīlī tika publicēts žurnāla American Journal of Human Genetics tīmekļa versijā. Ģenētiķi cer, ka, izpētot šī gēna darbību, viņiem izdosies gan novērst vienu no vīriešu neauglības cēloņiem, gan izveidot medikamentu, kas spēs spermu padarīt uz laiku neauglīgu. Saskaņā ar Apvienotās Karalistes Medicīnas Izpētes Padomes Reproduktīvās Bioloģijas Nodaļas veikto aptauju, vīrieši būtu ar mieru lietot pretapaugļošanās tabletes, ja tādas būtu pieejamas.

Vīriešu neauglību izraisošo gēnu, kā tas nereti zinātnē gadās, atklāja nejauši, pētījumā, kura galvenais uzdevums bija iedzimtā kurluma izpēte Irānas paplašinātajās ģimenēs (extended families). Vācot datus no šīs mērķauditorijas, zinātnieku komanda, kurā piedalījās arī Teherānas Sociālās labklājības un rehabilitācijas zinātņu universitātes speciālisti, pamanīja, ka divās ģimenēs bieži sastopama, iespējams iedzimta neauglība.

Izdarot rūpīgus sēklas izmeklējumus, pētnieki pārliecinājās par defekta ģenētisko raksturu. Tad, ar DNS analīzēm noskaidroja, ka abās ģimenēs mutācijas notiek vienā un tajā pašā gēnā, kas nosaukts par CATSPER1.

Iepriekšējos, Hārvarda universitātes pētījumos ar pelēm, kurām trūkst CATSPER1 gēns, bija novērots, kā proteīna iztrūkums vai izmaiņas ietekmē spermu. Tā kļuva inerta, spermatozoīdiem zaudējot sev rakturīgo hiperaktīvo kustību, ko tie izmanto, lai iekļūtu olšūnā.

"Tādu, specifisku, ar spermu saistītu farmakoloģisku mērķu kā CATSPER1 noteikšana, potenciāli samazinot proteīnu ietekmējošo medikamentu blakusparādības, ļauj mums pavirzīties tuvāk reālas vīriešu kontracepcijas izstrādei," teica pētījuma vadošais līdzautors dr. Maikls Hildebrands.

Avots:

news-releases.uiowa.edu

Brīvpieejas materiāls. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.