Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Jauna medicīniskā līme no jūras gliemenēm

Izmantojot jūras gliemeņu dabīgo līmi, ar ko tās piestiprinās pie zemūdens akmeņiem un īpašu tintes printera tipa tehnoloģiju, Ziemeļkarolīnas Valsts universitātes zinātniekiem izdevies izstrādāt jaunu medicīnisko līmi. Jaunā līme varētu aizvietot parastās šuves, tādējādi samazinot brūču dzīšanas laiku, atvieglojot atlabšanu un uzlabojot sarežģītu ķirurģisko manipulāciju precizitāti.

Tradicionāli audu sasaistīšanai ķirurģijā izmanto šuves un sintētiskās līmes. Šuves darbojas labi, taču to uzlikšana nereti prasa lielu prasmi un pagarina operācijas laiku. Turklāt šuves saistās ar tādiem sarežģījumiem kā diskomforts, infekcijas un iekaisuma iespējamība. Sintētiskās līmes, kuras šobrīd pielieto samērā plaši, savukārt, rada bažas, ņemot vērā to toksiskās īpašības. Organismā sintētiskās līmes bioloģiski nesadalās un dažas no tām var izraisīt iekaisumu un radīt audu bojājumus.

Jaunā gliemeņu līme šīs problēmas ļaus pārvarēt, jo molusku proteīns, kas tiek izmantots kā saistviela nav toksisks un pēc zināma laika bioloģiski sadalās. Turklāt, kā norāda pētījuma līdzautors dr. Rodžers Narajana, to var sagatavot šķīduma veidā un uzklāt ar tintes printera tehnoloģiju. Šāda tehnika var rast ļoti daudzveidīgu pielietojumu un ievērojami uzlabot, piemēram, acu operāciju precizitāti.

Avots:

http://www.thaindian.com

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.