Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Bezvadu tīklus pret hakeriem varēs aizsargāt ar grafēna filmām

graphen

Kā vienkārši un tajā pašā laikā efektīvi aizsargāt pret hakeriem savus bezvada interneta tīklus un tiem pieslēgtās ierīces? Datorlietotāji šo jautājumu mūsdienās uzdod arvien biežāk. Britu zinātnieki datu drošības problēmu piedāvā risināt ar caurspīdīgu grafēna filmu palīdzību.

Londonas Karalienes Mērijas universitātes un Kembridžas Grafēna centra pētnieki veikuši pētījumu, kas par brīnummateriālu dēvēto grafēnu - vienu atomu biezu oglekļa slāni - potenciāli ļauj izmantot iepriekš neparedzētā jomā - elektromagnētiskā starojuma slāpēšanā. Pētījuma rezultāti š.g. 19.februārī publicēti žurnālā "Scientific Reports".

Atbilstoši pētījuma rezultātiem, caurspīdīgais materiāls nodrošināja līdz pat 90% elektromagnētiskās enerģijas absorbciju spektra platjoslas (125–165 GHz frekvences) daļā. "Grafēna tehnoloģiskais potenciāls ir labi zināms," saka pētījuma līdzautors Jangs Hao (Yang Hao), "un šī publikācija sniedz piemēru, kā to varētu iemiesot praktiskā pielietojumā." Grafēna filma "radioviļņu aizturēšanas nolūkos varētu tikt izmantots automašīnu logu vai ēku pārklājumam, tādējādi palielinot tīklu drošību."

Eksperimentā tika pārbaudītas grafēna absorbcijas spējas, strādājot ar milimetru viļņiem, taču fiziķi ir pārliecināti, ka materiālu var pielietot arī citu garumu viļņu slāpēšanai.

Attēls: grafēna slānis. Avots: wikipedia.com, CC.

Avots:

qmul.ac.uk
nature.com

Brīvpieejas materiāls. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.