Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

ASV armija sāk izmantot autonomos eksoskeletus

ASV armija saņēmusi pirmos kompānijas Lockheed Martin izstrādātos eksoskeletus (*), kas to lietotājam ar hidraulisku sistēmu palīdzību ļauj ilgstoši un pa dažāda veida reljefu bez grūtībām pārvietot līdz pat 200 mārciņām smagu kravu.

Lietojot mūsu ierīci, saka Lockheed Martin attīstības menedžeris Daugs Medkelfs, karavīram ir tāda sajūta it kā pārvietojamā krava nebūtu smagāka par 10 mārciņām. Kaujas laukā mūsdienu attīstīto valstu karavīri nereti pārvieto līdz 130 mārciņām smagu ekipējumu. Sistēmu tās izstrādātāji nosaukuši par HULC ("Human Universal Load Carrier"), taču, kā viņi paši apgalvo, nosaukumam neesot nekas kopīgs ar zaļo milzeni, komiksu varoni Halku.

Atšķirībā no citām cilvēka fiziskās iespējas palielinošām eksoskeleta tipa ierīcēm, HULC nav atkarīgs no kabeļa garuma - no titāna sakausējuma veidotā ierīce darbojas autonomi, ar četru litija jonu akumulatoru palīdzību. Iespējams uzstādīt arī 8 akumulatorus, kas HULC misiju ļauj pagarināt līdz pat 96 stundām. Interesanti, ka ierīce vismaz daļēji turpina pildīt smagumu pārvietošanas atvieglošanas funkciju arī tad, kad akumulatoru baterijas izlādējušās. Pārvietošanās maksimālais ātrums ir 10 jūdzes stundā.

Pēc izstrādātāju ziņām, HULC saliktā veidā ietilpst nelielā kastē un tās uzstādīšana un noņemšana ir vienkārša un ātra. Ierīces kāju paliktņi nodrošina, ka pārvietojamais smagums gulstās tieši uz zemes, nevis uz karavīra ķermeni. Kāju paliktņos ir iebūvēti spiediena sensori, kas borta datoram nodod informāciju par gaitas ātrumu un iešanas veidu. Dators apstrādā iegūto informāciju un atbilstoši vada hidraulisko sistēmu, lai pastiprinātu un uzlabotu pārvietošanos.

Ietērpies HULC karavīrs var soļot, skriet, notupties uz ceļa un saliekties. Cita veida kustības ierīce tomēr apgrūtina un vajadzības gadījumā, piemēram, nokļūstot apšaudē, no eksoskeleta iespējams atbrīvoties 30 sekunžu laikā.

HULC izmantošanas iespējas ir visai plašas, saka Lockheed pārstāvis. Tajā ietērpušies karavīri var vieglāk pārvietot ievainotos, bet atkāpšanās gadījumā iespējams paņemt līdz daudz vairāk ekipējuma, kas citādi nonāktu ienaidnieka rokās.

Medkalfs norāda, ka kompānija varētu izstrādāt eksoskeletu, ar kura palīdzību būtu iespējams pārvietot arī par 200 mārciņām smagākus priekšmetus, taču viņi neuzskatot, ka pasūtītājam (ASV armijai) varētu rasties tāda nepieciešamība.

(*) eksoskelets - mākslīga, ar ķermeni savietojama ārēja ierīce, kas palielina cilvēka spēku un/vai kalpo kā aizsargs pret ķermeņa traumām un bojājumiem.

Avots:

http://dsc.discovery.com/news/2009/04/06/hulc-exoskeleton.html

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.