Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

"Kepler" dosies meklēt eksoplanētas

7. martā pl. 05:49 pēc Latvijas laika no kosmodroma ASV Floridas štata Kanaveralas zemes ragā ceļā devās ārpus Saules sistēmas esošo citplanētu meklēšanai paredzētais orbitālais teleskops „Kepler". Orbītā aparātu nogādāja nesējraķete „Delta" II. „Kepler" misija ilgs trīsarpus gadus. Visu šo laiku viņš novēros aptuveni 100 000 Saulei līdzīgu zvaigžņu, ap kurām var riņķot savas planētas.

Aparāts planētas meklēs ar tā dēvētās tranzīta metodes palīdzību. Metode balstās uz apstākli, ka planēta, šķērsojot savas zvaigznes disku, mazina novērotājiem redzamo izstarojuma daļu. Analizējot spīdekļa spilgtuma svārstības, astronomi var ne tikai atrast planētas, bet arī aptuveni novērtēt to izmērus.

„Kepler" pēc nonākšanas orbītā faktiski atkārtos ceļu pa kādu Zeme griežas ap Sauli. Šāds stāvoklis ļauj teleskopam pastāvīgi uzmanīt vienas un tās pašas zvaigznes. Teleskopam „Hubble", piemēram, šādu priekšrocību nav. Teleskops sāks darboties pēc aptuveni 2 mēnešiem, kuru laikā tiks pārbaudīts kā „Kepler" ir pārcietis lidojumu un kādas ir tā darba spējas.

Pašlaik astronomi atklājuši vairāk kā 340 eksoplanētu. Vairākums no tām ir gāzu atmosfēras giganti, izmēros līdzīgi Jupiteram. Uz šādām planētām nevar attīstīties Zemes tipa organismi, taču „Kepler" varēs atrast arī mazāka izmēra planētas, uz kurām, iespējams, atrodas dzīvība.

Attēls: "Kepler" darbībā mākslinieka skatījumā.

Raksts pārpublicēts no 2v.lv