Fermī paradoksa iespējamais risinājums – civilizācijām nepietiek resursu galaktiskas kolonizācijas uzsākšanai
- Detaļas
- Publicēts 05 Jūnijs 2009
- Autors Aliens.lv
Pensilvānijas (ASV) Valsts universitātes zinātnieki piedāvājuši jaunu skaidrojumu Fermī paradoksam, kurš norāda uz pretrunu starp saprātīgu civilizāciju eksistences augsto varbūtību un to pēdu novērojumu trūkumu. Raksts publicēts Kornela universitātes uzturētajā zinātnisko e-rakstu arhīvā arXiv.org. Slavenā paradoksa autors, fiziķis Enriko Fermī jautājumu īsumā formulēja sekojoši: „Ja ārpuszemes civilizāciju ir tik daudz, tad kur tās ir?"
Izvērstā veidā paradoksā ietverti vairāki hipotētiski saprātīgo civilizāciju parametri, tajā skaitā to eksponenciāla (ļoti strauja, raksturojama ar ģeometrisko progresiju) izaugsme un determinēta dzīves telpas paplašināšana galaktikas robežās. Tieši eksponenciālā izaugsme ir paradoksa jaunā risinājuma autoru galvenais kritikas objekts. Kā saprātīgas civilizācijas piemēru zinātnieki izmantoja šobrīd izpētei pieejamo vienīgo variantu - Zemes iedzīvotājus. Pētnieki pievērsa uzmanību tam, ka Zemes iedzīvotāji visas savas eksistences laikā ne reizi nav pametuši planētas robežas (kosmiskā mērogā, protams). Cēlonis tam ir vienkāršs: Zemes populācija nepieaug eksponenciāli un tai nav nepieciešams meklēt jaunas mājas, kur izvietot visus savus iedzīvotājus.
Eksponenciālas izaugsmes neesamība tiek skaidrota ar Zemes ierobežotajiem resursiem. Lai civilizācija varētu stabili izplatīties kosmosā, tai jābūt ilgtspējīgai - resursu patēriņa ātrums nedrīkst pārsniegt to atjaunošanas ātrumu. Pretējā gadījumā populācijas skaits nespēj pārsniegt robežu, kad izaugsme kļūst eksponenciāla.
Darba autori pieļauj, ka šie ierobežojumi saista visas iespējamās civilizācijas un eksponenciāla izaugsme neizbēgami noved pie civilizācijas krīzes vai bojāejas, kas attiecīgi izslēdz kosmosa plašumu kolonizēšanas iespēju. Citiem vārdiem, no Fermī paradoksa jāizdara secinājums nevis par saprātīgu civilizāciju neesamību Visumā, bet gan par tādu saprātīgu civilizāciju, kuras spējīgas uz eksponenciālu un vienlaikus ilgtspējīgu izaugsmi, neesamību.
Zinātnieki neizslēdz iespējamību, ka ilgtspējīgi attīstošās ārpuszemes civilizācijas varētu veikt starpzvaigžņu ceļojumus vai sūtīt tajos izpētes zondes. Neliela izmēra ārpuszemes automātisko kosmisko aparātu atrašanās Saules sistēmā pēc viņu domām ir iespējama, taču uziešana varētu notikt tuvākā vai tālākā nākotnē, paplašinoties un uzlabojoties tuvējā kosmosa izpētei un izmantotajām tehnoloģijām.
Jāpiebilst, ka nesen cita pētnieku grupa piedāvāja vēl vienu alternatīvu Fermī paradoksa risinājumu. Aprēķinot saprātīgo civilizāciju vidējo blīvumu, kas nepieciešams kontakta nodibināšanai starp jebkuriem divām civilizācijām, kosmiskajā izplatījumā, zinātnieki nonāca pie secinājuma, ka tikai Piena Ceļā, neko nezinot cita par citu, var eksistēt, vairāk nekā 200 civilizāciju.
Raksts sagatavots pēc 2v.lv materiāliem.
© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.
Jaunākie komentāri
Fizikālās ķīmijas katedra aicina uz semināru par molekulārajiem kristā...
Virsjakas no zirnekļu zīda: realitāte jau šogad
Pārsteidzošā atmiņa - cilvēki spēj atpazīt pirms 10 gadiem redzētus at...