Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Baldones observatorijā ar Šmidta teleskopu pirmo reizi Latvijā atklāta mazā planēta, kurai dots vārds „Baldone”

Latvijas universitātes Astronomijas institūta Astrofizikas observatorijai Baldones Riekstukalnā cieši sadarbojoties ar Starptautiskās Astronomijas savienības Mazo planētu centru ASV (IAU Minor Planet CenterMPC) un Viļņas Teorētiskās fizikas un astronomijas institūtu ir izdevies ierakstīt pirmā Latvijā atklātā asteroīda vārdu „Baldone" debess velvē.

Mazajai planētai, līdz šim ar pagaidu apzīmējumu 2008 AU101, piešķirts numurs 274084 un dots vārds „Baldone". Tā ir piecpadsmitā mazā planēta, kas nes ar Latviju saistītu vārdu Saules sistēmā.

Kopš šī gada 9.decembra šī nelielā debess ķermeņa koordinātes debesīs tagad ir iespējams atrast jebkuram laika intervālam IAU MPC portālā: http://www.minorplanetcenter.net.

Asteroīds jeb mazā planēta „Baldone" pieder galvenajai asteroīdu joslai, kas atrodas starp Marsu un Jupīteru. To 2008.gada 3.janvārī ar atjaunoto Baldones Šmidta teleskopu atklājis Latvijas astronoms Ilgmārs Eglītis, orbītas aprēķinus veicis Lietuvas astronoms Kazimieras Černis. Asteroīds 3,73 gados apriņķo Sauli pa nedaudz izstieptu orbītu. Tā absolūtais lielums ir 17.0; pieņemot, ka asteroīds ir akmens (kas ir visticamāk) ar albedo (virsmas atstarošanas spēju) no 0,1 līdz 0,2, tā diametru lēš ap 1,5 km.

Visu līdz šim nosaukto mazo planētu sarakstu var atrast: http://www.minorplanetcenter.net/iau/lists/MPNames.html.

Informāciju sagatavoja:

Latvijas Universitātes Preses centrs

Tālr.: 67034329; e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Papildu informācija:

Ilgmārs Eglītis, Latvijas Universitātes Astronomijas institūta Astrofizikas observatorijas vadītājs

Mob. tālr.: 28763738; e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.