Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Ar Šmidta teleskopu Baldones observatorijā otrais atklātais asteroīds nosaukts observatorijas dibinātāja Ikaunieka vārdā

Latvijas universitātes Astronomijas institūtam sadarbojoties ar Starptautiskās astronomijas savienības Mazo planētu centru ASV un Viļņas Teorētiskās fizikas un astronomijas institūtu, mazajai planētai, līdz šim ar pagaidu apzīmējumu 2010 GC158, piešķirts numurs 284984 un dots vārds „Ikaunieks" par godu Baldones observatorijas dibinātājam Jānim Ikauniekam (28.IV 1912. – 27.IV 1969.).

Tas ir 16.asteroīds, kas nes ar Latviju saistītu vārdu Saules sistēmā, un otrais, kas atklāts Baldones observatorijā. Baldones observatorija (IAU kods 069) – pilnais oficiālais nosaukums kopš 1997.gada Latvijas universitātes Astronomijas institūta astrofizikas observatorija.

Asteroīds jeb mazā planēta „Ikaunieks" pieder galvenajai asteroīdu joslai, kas atrodas starp Marsu un Jupīteru. To 2010.gada 12.aprīlī (Kosmonautikas dienā) ar Baldones Šmidta teleskopu atklājis Latvijas astronoms Ilgmārs Eglītis, orbītas aprēķinus veicis Lietuvas astronoms Kazimiers Černis. Asteroīds 4,4 gados apriņķo Sauli pa nedaudz izstieptu orbītu. Tā absolūtais lielums ir 16,8, diametrs tiek vērtēts ap 1,5 km.

Šī nelielā debess ķermeņa koordinātes debesīs tagad ir iespējams atrast jebkuram laika intervālam IAU MPC portālā: http://www.minorplanetcenter.net/iau/MPEph/MPEph.html.

Visu līdz šim nosaukto mazo planētu saraksts atrodams: http://www.minorplanetcenter.net/iau/lists/MPNames.html.

Jānis Ikaunieks, kam šogad tiek svinēta simtgade, daudz uzmanības un laika tika vetījis arī zinātnes sasniegumu popularizēšanai. Ar viņa iniciatīvu dibināta Latvijas Astronomijas biedrība – toreiz Vissavienības Astronomijas un ģeodēzijas biedrības Rīgas nodaļa, pirmais tās priekšsēdētājs (1947.-1961.g.), pēc viņa ierosinājuma sāk izdot Astronomisko kalendāru, tā atbildīgais redaktors (1953.-1970.g.), un ik gadalaiku "Zvaigžņoto debesi" – ilgu laiku vienīgo Padomju Savienībā astronomijas periodisku populārzinātnisku izdevumu, tā atbildīgais redaktors (1958.-1969.g.). Pēc senas astronomu tradīcijas Jānis Ikaunieks ir apglabāts paša veidotās observatorijas teritorijā Baldones Riekstukalnā.

Informāciju sagatavoja:

Latvijas universitātes Preses centrs

Papildu informācija:

Dr.phys. Ilgmārs Eglītis, Latvijas Universitātes Astronomijas institūta direktors, LU AI Astrofizikas observatorijas vadītājs

Mob. tālr.: 28763738; e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.