Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Zilais ledus

zilais ledus

Latvijas iekšzemes ūdeņus un jūru klājošais ledus, kad segums izveidojies kailsalā, nereti izskatās zilgans - šo iespaidu rada apakšā esošā ūdens krāsa. Tomēr, izzāģējot no tāda ledus kādu gabalu un novietojot to uz baltas pamatnes, zilā krāsa pazūd. Taču, izrādās, zils ledus dabā patiešām pastāv - tas veidojas šļūdoņos, no kuriem kopā ar leduskalniem nonāk okeānā.

Šļūdoņu zilais ledus veidojas citādāk nekā Zemes debesu zilā krāsa, kuru nosaka apstāklis, ka redzamās gaismas spektra īsākie, zilajai krāsai atbilstošie viļņi tiek vairāk izkliedēti atmosfēras gāzu molekulās. Šļūdoņu zilā ledus krāsu nosaka tas, ka tajā nav gaisa. Liela spiediena apstākļos gaisa burbulīši no ledus tiek izspiesti un tā kristāli kļūst lielāki. Tie, tāpat kā ūdens absorbē sarkano spektra daļu un krāsa kļūst dzidri zila.

Zilais ledus ir īpaši stingrs un tāpēc alpīnisti un polāro apgabalu pētnieki tieši uz tā nereti ierīko nometnes vietas vai arī ievieto atsaišu stiprinājumus, bet Antarktīdā zilā ledus laukumus izmanto kā lidmašīnu skrejceļus.

Ņemot vērā, ka zilajā ledū tā kompaktuma dēļ atrodas vairāk ūdens nekā parastos apstākļos sasalušā ūdenī, tas arī ilgāk kūst.

Attēls: Zilais ledus pie Ziemeļamerikas krastiem. Avots: public-domain-image.com

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.