Izgatavota pasaulē mazākā kvēlspuldze
- Detaļas
- Publicēts 06 Maijs 2009
Fiziķi no vienas nanocaurulītes izveidojuši pasaulē mazāko kvēlspuldzi. Spuldzes garums ir 1,4 mikrometri, bet platums - 13 nanometri, ziņo „New Scientist". Zinātnieku publikācija ar ierīces aprakstu lasāma žurnālā „Physical Review Letters". Spuldzīte sastāv no oglekļa nanocaurulītes, kuras galiem pievienoti pallādija un zelta elektrodi. Nanocaurulīte ir "ielikta" silīcija pamatnē, bet visa konstrukcija atrodas vakuumā.
Laižot strāvu caur nanocaurulīti, tā sakarst un sāk izdalīt fotonus. Neieslēgtā veidā nanospuldzi ar neapbruņotu aci saskatīt nevar, taču, kad tā sāk spīdēt, cilvēka acs uztver gaismas punktiņu (acs izšķirtspēja teorētiski ir 1 fotons).
Neparasto apgaismes ķermeni zinātnieki konstruēja, lai pētītu "pārejas stāvokli starp termodinamiskajām un kvantu mehānikas sistēmām". Termodinamika nosaka likumus, kuri ir spēkā, pastāvot milzīgam skaitam daļiņu. Kvantu mehānika, pretēji, operē ar atsevišķām elementārdaļiņām. Pēc sava izmēra vienas nanocaurulītes spuldzīte ir pietiekami liela, lai to uzlūkotu par termodinamisko sistēmu, kā arī, pietiekami maza, lai kā molekulārs objekts iekļautos kvantu fizikas interešu lokā.
Pašlaik fiziķiem nav skaidrs, kur beidzas vienu un sākas otru likumu "jurisdikcija".
Raksts sagatavots pēc 2v.lv publikācijas.
© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.
Jaunākie komentāri
Fizikālās ķīmijas katedra aicina uz semināru par molekulārajiem kristā...
Virsjakas no zirnekļu zīda: realitāte jau šogad
Pārsteidzošā atmiņa - cilvēki spēj atpazīt pirms 10 gadiem redzētus at...