Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Pāreja uz vasaras laiku palielina sirdslēkmju skaitu

Pāreja no ziemas uz vasaras laiku nav tikai vienkārša pulksteņa pagriešana - tā ir krasa iejaukšanās cilvēka bioritmos, kas var radīt nopietnus draudus veselībai. Pie šāda slēdziena nonākuši amerikāņu mediķi, kuri izpētīja kā dienasgaismas taupīšanas programma ietekmē slimnīcās stacionēto sirdslēkmju pacientu skaitu nākošajās dienās pēc pulksteņa pagriešanas.

Dr. Amnets Sandu (Amneet Sandhu), Denveras Kolorādo universtitātes ārsts internists (terapeits), kopā ar kolēģiem izanalizēja datus par laika posmā no 2010. līdz 2013.g. Mičiganas štata slimnīcās ievestajiem 42,000 sirdslēkmju pacientiem.

Šī gada 29.martā Sandu par pētījuma rezultātiem sniedza ziņojumu Amerikāņu Kardioloģijas koledžas sanāksmē. Ārsts pastāstīja, ka, atbilstoši viņa komandas iegūtajiem datiem, pirmdienā pēc marta pēdējās svētdienas, kuras naktī pulksteņa laiks tiek pagriezts vienu stundu uz priekšu, slimnīcās nonāk par 24% vairāk sirdslēkmju pacientu nekā visās citās gada pirmdienās. Turpretī otrdienā, kas seko svētdienai, kad viena stunda rudenī tiek pagriezta atpakaļ, atgriežoties īstajā, Saules gaitai atbilstošajā joslas laikā, vērojams 21% liels slimnīcās ievesto sirdslēkmju slimnieku samazinājums. Visās pārējās, pēc pulksteņa pārgriešanas sekojošās nedēļas dienās nekādas statistiski zīmīgas novirzes no vidējiem rādītājiem netika novērotas.


Ārsts norāda, ka sirdsslimnieku veselības izmaiņas, ņemot vērā, ka pulksteņa pārgriešana notiek naktī, visdrīzāk ir saistītas ar miega režīma izjaukšanu un šo apstākli īpaši būtu jāņem vērā, aprūpējot smagi slimus pacientus.

Pāreja uz vasaras laiku Latvijā notiek kopš 1981.g. un pie mums, tāpat kā apmēram 70 citās pasaules valstīs, kur arī, vadoties no enerģijas taupīšanas apsvērumiem, dzīve gada gaišākajā daļā notiek pēc cita laika nekā tā tumšākajā pusē, regulāri tiek spriests par šo izmaiņu lietderīgumu un ietekmi uz cilvēku psihi un veselību. 

Attēls: wikimedia.com.

Etiķetes:{tortags,944,1}

Brīvpieejas materiāls. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.