Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Saslēdzot žurku smadzenes tiešsaistē, zinātnieki izveido pirmo 'bioloģisko datoru'

Amerikāņu neirobiologiem, par kuru sasniegumiem jauna veida smadzeņu neiroprotēžu izstrādē mēs jau nesen rakstījām, izdevies izdarīt to, par ko iepriekš varēja lasīt tikai zinātniskās fantastikas darbos - saslēgt kopā vienā funkcionālā sistēmā divu dzīvu būtņu smadzenes. Eksperimentā, kas aprakstīts žurnāla "Scientific Reports" februāra numurā, divas, atsevišķos būros ievietotas žurkas ar smadzeņu garozā implantētiem mikrosensoriem spēja sekmīgi koordinēt vienkāršas darbības.

Pētījumu vadītājs Migels Nikolelis š.g.17. februārī, Amerikāņu zinātnes veicināšanas biedrības (žurnāla "Science" izdevējs) gadskārtējā sanāksmē Bostonā, ziņojot par infrasarkanās gaismas sensora sekmīgu saslēgšanu ar taustes sajūtu sniegto informāciju apstrādājošo žurkas smadzeņu reģionu, teica, ka šis sasniegums ir tikai prelūdija lielam, "neviena necerētam" izrāvienam "smadzeņu-smadzeņu saziņas" jomā, par ko tiks ziņots jau nākošajā mēnesī sagaidāmā publikācijā. Solītais raksts nāca klajā gan jau februāra pēdējā dienā, taču tajā aprakstīto pētījumu, bez mazākajām šaubām patiešām var nosaukt par revolucionāru izrāvienu.

Gan pētījuma autori, gan citi zinātnieki jau iepriekš bija izstrādājuši tehnoloģijas, ar kurām, izmantojot smadzenēs implantētus sensorus, no garozas neironiem varēja iegūt lineāri vai nelineāri dekodējamus signālus, kas ziņoja par specifiskiem motoriskajiem un sensorajiem parametriem. Attīstot šīs iestrādes, viņi uzbūvēja vairākas iekārtas, kas paralizētiem cilvēkiem ļāva ar domu spēku vadīt datora kursoru, paverot viņiem iespējas sazināties pa e-pastu, spēlēt spēles, lasīt grāmatas, sintezēt tekstu balss formātā, utt. Tāpat, nosūtot uz smadzenēm atbilstošus, iepriekš ierakstītus signālus, bija izdevies elektroniski vadīt eksperimentālos dzīvniekus, liekot tiem izdarīt vienkāršas kustības. Šobrīd programmas "Walk Again Project" ietvaros izmēģinājuma stadijā atrodas elektroniska, 20 gadīgai jaunietei paredzēta rokas protēze, kas ne tikai darbosies, saņemot komandas tieši no smadzenēm, bet informāciju par taustes sajūtām spēs sūtīt arī atpakaļ.

Attīstoties neiroloģijai, neirofizioloģijai un kibernētikai, cilvēka - mašīnas saskarsne šobrīd ir sasniegusi zināmu brieduma līmeni un, pašsaprotami, izvirzās nākošais mērķis - cilvēka saziņa ar citiem cilvēkiem, izmantojot tiešo smadzeņu saslēgumu. Tāpēc, lai noskaidrotu vai iespējama jēgpilna, noteiktā rīcībā īstenojošās signālu apmaiņa ne tikai starp viena organisma smadzenēm un mašīnu, bet starp diviem un potenciāli vairāk organismiem Nikoleļa komanda veica trīs eksperimentu sēriju ar laboratorijas žurkām.

Lai varētu lasīt visu rakstu, nepieciešams abonēt pieeju apgāda "Apvārsnis" digitālajiem žurnāliem. Vairāk par abonēšanas iespējām ŠEIT

Esošo abonentu autorizācija