Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Vakcīna palīdzēs pārvarēt metamfetamīna atkarību

Metamfetamīns ir viena no atkarību visvairāk izraisošajām un biežāk lietotajām, t. s. ielas narkotikām. Saskaņā ar ANO Narkotiku un noziedzības apkarošanas biroja datiem pasaulē šobrīd apmēram 25 miljoni cilvēku regulāri lieto šo narkotisko vielu. Metamfetamīna atkarības ārstēšanai pagaidām nav specifisku preparātu, bet esošās terapijas ir mazefektīvas, tāpēc interesi izraisa Skripsa Pētniecības institūta (ASV) bioķīmiķu paziņojums par sekmīgiem metamfetamīna vakcīnas izmēģinājumiem ar žurkām.

Pēdējos gados zinātnieki, izmantojot inovatīvas metodes, pastiprināti pievērsuši uzmanību tādu vakcīnu izstrādei, kuras, tā vietā, lai kā ierasts ierosinātu imūnsistēmas cīņu pret mikroorganismiem, bloķē narkotisko vielu molekulu iekļūšanu nervu sistēmā. Šobrīd jau notiek nikotīna un kokaīna vakcīnu klīniskie izmēģinājumi, taču līdzšinējie metamfetamīna vakcīnas izstrādes mēģinājumi nebija veiksmīgi.

Metamfetamīns ir salīdzinoši vienkārša viela ar nelielu molekulas izmēru, tāpēc imūnistēmai to grūti pamanīt. Turklāt tā galvenajam metabolītam, parastajam amfetamīnam, piemīt īpašība ilgstoši saglabāties nervu sistēmā. Tas nosaka, ka pat nelielai devai ir salīdzinoši spēcīga iedarbība. "Vienkāršā struktūra un ilgais pussabrukšanas periods padara šo narkotiku par sarežģītu mērķi vakcīnai," saka viens no jaunās vakcīnas izstrādātājiem jaunākais profesors Dr. Kims Janda (Kim Janda).

Darbu pie metamfetamīna vakcīnas Jandas laboratorija uzsāka pirms diviem gadiem. Lai imūnsistēma reaģētu uz metamfetamīna daļiņām asinsritē, tās tika piesaistītas citām, lielākām nesējmolekulām. No sešām sākotnējām vakcīnām vispirms tika izdalītas trīs efektīvākās, imūnreakciju izraisošās, un tad, savukārt, no tām izvēlējās vienu, visiedarbīgāko. Šī, par M6 nosauktā vakcīna divās dažādās eksperimentu sērijās žurkām bloķēja tādus tipiskus metamfetamīna iedarbības simptomus kā viļņveida fiziskās enerģijas pieaugumu un ķermeņa temperatūras regulācijas pārtraukumu. Vienlaikus tika novērota paaugstināta antivielu veidošanās, kā arī konstatēts, ka metamfetamīna daudzums vakcinēto žurku asinīs ir lielāks nekā nervu sistēmā. Veikto eksperimentu rezultāti publicēti žurnāla Biological Psychiatry jaunākajā numurā.

"Rezultāti ir iedrošinoši," teica pētījuma vadošā autore Mišela L.Millere. "Mēs vēlētos iesākto turpināt, veicot vēl citus eksperimentus ar dzīvniekiem un ceram, ka kādu dienu nonāksim arī līdz klīniskiem testiem ar cilvēkiem."

Janda uzskata, ka vakcīnai ir vajadzīgās īpašības, lai turpinātu tās attīstību. "Tā noteikti iedarbojas labāk nekā visas citas metamfetamīna vakcīnas par kurām ziņots iepriekš," viņš saka.

Atsevišķa zinātnieku grupa, teikts Skripsa institūta mājas lapā, ieguvusi daudzsološus rezultātus arī pētot metamfetamīna antivielu terapijas izstrādi. Viņi, izmantojot mikrobioloģisko kultūru standarta audzēšanas metodes, vispirms laboratoriski pavairoja antivielas, tad injicēja tās koncentrētā devā dzīvniekiem, panākot amfetamīna pacēluma blokādi.

Antivielu terapiju nereti pielieto vēža un hronisku imūnsistēmas traucējumu gadījumos. Šīs metodes galvenie trūkumi ir preparātu dārdzība, vienai devai maksājot tūkstošiem latu, un īsais iedarbības laiks, kas nepārsniedz pāris nedēļas. Lai šo terapiju varētu izmantot amfetamīna atkarības ārstēšanai, tai jābūt krietni lētākai. Šīs narkotikas lietotājiem, kā likums parasti nav ne naudas, ne veselības apdrošināšana un medicīnisko palīdzību tie saņem no valsts veselības aizsardzības iestādēm.

Skripsa institūta Neirobioloģijas un atkarību traucējumu izpētes grupas asociētais profesors Maikls A. Taffe (Michael A. Taffe) uzskata, ka, turpinot pētījumus, būtu iespējams izstrādāt lētākas un ilgstošākas iedarbības metamfetamīna antivielu vakcīnas. "Aizsardzības laika palielināšana ir nākošais lielais zinātniskais izaicinājums šajā jomā," viņš atzīst.

Attēlā: "Metamfetamīna smēķētājs" (fragments). Autors: Steve D.Hammond.

Avoti:
biologicalpsychiatryjournal.com
scripps.edu