Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Vaita salas aizvēsturiskajā purvā atrod gandrīz 50 jaunu Krīta perioda sugu fosīlijas

Četru gadu laikā Portsmutas universitātes paleontologs dr. Stīvs Svītmens pie Anglijas dienvidu piekrastes Lamanšā guļošajā Vaita salā atradis 48 jaunas dinozauru laikmeta sugas.

Pētot seno purvu vietas un upju nogulumiežus, kas šodien atsedzās salas stāvajos, klinšainajos krastos Svītmens uzgājis vismaz astoņus jaunus dinozaurus, daudzus zirnekļus, vardes, ķirzakas un sešus, Krīta perioda slāņos tik reti sastopamos zīdītājus, dažus pat tik mazus kā cirslīšus.

Svītmena veiksme skaidrojama gan ar apstākli, ka Vaita sala ir bagātākā dinozauru fosīliju atradne Eiropā, gan ar to, ka viņš izmanto jaunu lauka ekspedīcijas metodi. Ja paleontologi parasti pielieto izpētes teritorijas zemes virsmas pārlūkošanu, cenšoties ieraudzīt vai kaut kur nav manāms kāds no zemes laukā lienošs kaula gabals, tad Stīvs rīkojas citādāk. Viņš ņem grunts paraugus, kurus ar spaiņiem un mugursomu nes uz automašīnu, lai nogādātu savā fermā. Tur zinātnieks atgādātos paraugus izžāvē, izsijā un tad, graudiņu pa graudiņam, izpēta ar mikroskopu. Viņam nebija ilgi jādarbojas, lai atrastu pirmos, sīciņos pārakmeņojušos kauliņus un zobus. "Jau pirmajā paraugā es atradu izmirušas, salamandrai līdzīgas amfībījas žokli," Svītmens stāstīja, "un tad jaunas sugas nāca viena pēc otras."

"Neskatoties uz to, ka mēs daudz zinājām par izmēros lielākajām sugām, kas agrajā Krīta periodā dzīvoja uz salas, neviens nebija aizpildījis trūkstošos posmus toreizējās faunas aprakstā. Tagad, pēc visiem šiem atradumiem, es patiešām varu attēlot samērā detalizētu laikmeta ainu, kurā netrūks arī sīkās sugas, kas dinozauriem skraidelēja starp kājām," zinātnieks teica.

Avots:

http://www.port.ac.uk

Lasīt vairāk par Vaita salas ģeoloģiju un paleontoloģiskajiem atradumiem:
http://www.soton.ac.uk
http://www.ukfossils.co.uk

Dinozauru fermas muzejs Vaita salā.