Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Špicbergenā atrod milzu pliozaura fosīlijas

Norvēģu paleontologi tālu ziemeļos novietotā Svalbarda arhipelāga Špicbergenas salā atraduši pārakmeņojušās jaunas, iepriekš nezināmas izmirušas jūras rāpuļu pliozauru sugas fosīlijas. Atklājumu zinātnieki nosaukuši par vienu no nozīmīgākajiem Juras laikmeta atradumiem.

Pliozauri bija radījumi ar milzīgiem galvaskausiem, īsiem kakliem un četrām peldspurām, ar kuru palīdzību tie pārvietojās ūdenī.
Izpētot daļēji saglabājušos galvaskausu un 20 000 citus kaulu fragmentus pētnieki konstatēja, ka atrastais pliozaurs bijis milzīga izmēra jūras plēsoņa, kas atradies barības ķēdes virsotnē. Pliozaura galva bija divtik liela kā Tyrannosaurus rex un mutē tam atradās iespaidīgi 12 collu gari zobi. Floridas Valsts universitātes biologs Gregs Eriksons noteica, ka jaunatklātā pliozaura kodiena spēks bijis aptuveni 150 kiloņūtoni, kas par četrām reizēm pārsniedz T. rex žokļu rādītājus. Paleontologi lēš, ka dzīvnieks svēris ap 45 tonām un bijis 15 metrus garš. Atrastā eksemplāra vecums noteikts 147 miljoni gadu.

"Tas patiešām ir liels," saka viens no izpētes komandas biedriem Oslo universitātes paleontologs Espens Madsens Knutsens. "Plēsoņa varēja tikt galā ar jebko, ko sastapa okeānā".