Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

80 miljonus gadu vecos dinozaura kaulos atrod asins šūnu paliekas

Šķiet, sarežģīti organiski savienojumi parastos apstākļos nevarētu saglabāties 80 miljonus gadu. Tomēr izrādās, ka var gan. Ziemeļkarolīnas (ASV) Valsts universitātes paleontoloģe Mērija Šveicere žurnālā Science publicējusi rakstu, kurā ziņo par proteīnu un asins šūnām līdzīgu veidojumu atrašanu dinozaura kaulos.

Atklājums ir ļoti nozīmīgs, jo apstiprina jau 2007. gadā Šveiceres sniegto paziņojumu par mīksto audu atradumu no 20 metru dziļiem slāņiem izceltos 68 miljonus gadu senos T. Rex kaulos. Toreiz, lai gan Šveicerei no kaulaudiem izdevās izdalīt kolagēnu - plaši izplatītu, visos dzīvniekos sastopamu proteīnu, daudzi zinātnieki pret viņas pētījumu izturējās skeptiski, uzskatot, ka proteīni, kas parasti sadalās drīz vien pēc organisma nāves tik ilgi nevar saglabāties.

Šoreiz Šveicere gan pati ļoti rūpīgi izpētīja pirms 80 miljoniem gadu dzīvojoša zālēdāja hadrozaura (Brachylophosaurus canadensis) kājas kaula paraugus, gan nosūtīja tos pārbaudei arī uz citām laboratorijām. Rezultātā tika atklāts ne vien kolagēns, bet arī hemaglobīns, elstīns un laminīns, kā arī, asins un kaulu šūnām līdzīgas struktūras. Izdalītie proteīni varētu sniegt jaunu redzējumu par dinozauru evolūciju, jo, atšķirībā no kolagēna, to variācijas sugu starpā ir daudz lielākas.

Avots:

http://www.sciencemag.org