Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Speciālisti apšauba paziņojumu par cilvēka evolūcijas "trūkstošā posma" atrašanu

Paleontologi sākuši šaubīties, vai pirms 2 dienām publikai parādītās par Darwinius masillae nosauktā pērtiķa fosīlijas patiešām ir cilvēka evolūcijas iztrūkstošais posms, raksta portāls Science NOW. Pērtiķa, kurš saņēma vārdu Ida, atliekas tika atklātas Vācijā vēl 1983. gadā. Tās tika sadalītas divās daļās un pārdotas muzejam un privātai kolekcijai. Daļas atkal tika apvienotas 2007.gadā. Atliekas, kuru vecumu ir 47 miljoni gadu, brīnišķīgi saglabājušās: uz tām labi redzamas miesas un vilnas pēdas un pat Idas kuņģa saturs.

Pēc zinātnieku vārdiem, Ida pieder tā saucamajiem adapīdiem - primātiem, kurus tradicionāli ierindo pie slapjdeguna (Strepsirrhini) pērtiķiem, vieni no kuru mūsdienu pārstāvjiem ir lemuri. Tomēr atšķirībā no lemuriem, uz Idas pirkstiem bija plakani nagi, tās īkšķis bija pretstatīts pārējiem pirkstiem, bet pēda saturēja velteņkaulu. Tādējādi zinātnieki nonāca pie slēdziena: agrākais secinājums par to, ka adapīdi pieder pie slapjdeguna pērtiķiem ir nepareizs, un tos jāierindo pie sausdeguna (Haplorhini), kuriem pieskaita arī cilvēkus.
Pētnieki, sadarbībā ar mediju uzņēmumiem, jau ir paspējuši uzņemt Idai veltītu filmu, kā arī, uzrakstīt grāmatu. Tomēr daudzi antropologi šaubās par sākotnējo secinājumu pareizumu. Tiek atzīmēts, ka Oslo Dabas vēstures muzeja paleontologa Jorna Hūruma vadītā komanda veikusi salīdzinājumus tikai pēc 30-40 pazīmēm, kamēr standarta norma ir 300-400 pazīmes.

Bez tam arī paši pētnieki savos secinājumos paziņo, ko neierindo D. masillae pie cilvēkveidīgiem primātiem. Tādējādi, pat ja darba secinājumi ir pareizi, termina „iztrūkstošais posms" lietošana ir nekorekta.

Attēlā: publicitātes foto.

Raksts pārpublicēts no 2v.lv

Etiķetes:{tortags,616,1}{/groups}