Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Gingivītu izraisošās baktērijas manipulē ar cilvēka imūnsistēmu

Gingivīts ir smaganu iekaisums, kas bieži skar par 40-50 gadiem vecākus cilvēkus un neārstēts izraisa smagākas saslimšanas - periodontītu, sistēmiskus iekaisumus, u.c. Jauns, izdevumā Journal of Leukocyte Biology publicēts pētījums atklāj, ka šo smaganu saslimšanu izraisošās baktērijas - Porphyromonas gingivalis - izdala vielas, kas novērš atbilstošu cilvēka imūnsistēmas reakciju, kura parasti ātri tiktu galā ar šāda veida infekciju.

Pētnieki noskaidrojuši, ka gram-negatīvā P. gingivalis veicina interleikīna 10 (IL-10) - iekaisumu mazinoša proteīna sintēzi, kas, savukārt, dod signālu T leikocītu aktivizācijai vajadzīgo gamma interferonu ierobežošanai, tādējādi noslāpējot iedzimtās (nespecifiskās) imūnsistēmas efektīvos mehānismus asinsritē nokļuvušu patogēnu iznīcināšanai.

Lai pārbaudītu hipotēzi, zinātnieki izmantoja divus peļu šūnu kultūras paraugus, kuriem pievienoja P. gingivalis baktērijas. Viens paraugs iepriekš bija apstrādāts ar IL-10 ierobežojošu antivielu, bet ar otru nekas netika darīts. Pēc tam šūnās noteica gamma interferonu daudzumu. Apstrādātajās šūnās bija vērojams šo citokīnu pieaugums, kamēr otrajā paraugā to apjoms nebija palielinājies.

Pētījums ir nozīmīgs, jo parāda kā gingivīts kļūst par hronisku saslimšanu un dod iespēju izstrādāt iedarbīgus pretlīdzekļus. "Smaganu infekcijas ir neticami grūti ārstēt," saka Journal of Leukocyte Biology redaktora vietnieks dr. Džons Verijs (John Wherry). "Iemesli, kādēļ tās ir tik sarežģīti novēršamas nav labi saprotami. Jaunais pētījums tagad parāda, ka šīs baktērijas, lai nodrošinātu savu izdzīvošanu, ne tikai izvairās no mūsu ķermeņu aizsardzības spēkiem, bet aktīvi manipulē ar imūnsistēmas mehānismiem."

Avots:

Dalia E. Gaddis, Craig L. Maynard, Casey T. Weaver, Suzanne M. Michalek, and Jannet Katz. Role of TLR2-dependent IL-10 production in the inhibition of the initial IFN-γ T cell response to Porphyromonas gingivalis. // J. Leukoc. Biol. January 2013 93:21-31; doi:10.1189/jlb.0512220

Brīvpieejas materiāls. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.