Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Valoda attīstījusies vienlaicīgi ar rīku izgatavošanu

Par cilvēka valodas rašanās un attīstības saistību ar rīku izgatavošanu zinātnieki diskutējuši jau daudzkārt. Jaunu pienesumu šajā diskusijā devis izdevumā “PLoS ONE” nesen publicētais, Liverpūles universitātē veiktais pētījums, kura ietvaros pierādīts, ka rīku izgatavošana un valodas lietošana tiek kontrolēta vienā un tajā pašā smadzeņu apgabalā.

Pētnieki izmērīja 10 pieredzējušu akmens (krama) rīku izgatavotāju smadzeņu aktivitāti, to nosakot gan laikā, kad viņi gan veica savu darbu, gan tad, kad tie pildīja standarta valodas testus.

Mērījumi, kuros vēroja asins plūsmas intensitāti smadzenēs, tika izdarīti ar funkcionālo Doplera transkraniālo ultrasonogrāfu (fDtu), ko parasti izmanto klīniskajos izmeklējumos, lai noteiktu pacienta valodas funkcijas pēc smadzeņu bojājuma vai pirms operācijas.

Apstrādājot ar ultrasonogrāfu iegūtos datus, pētnieki redzēja, ka abu veidu aktivitātes savstarpēji korelējas jau pirmo 10 sekunžu laikā pēc atbilstošās darbības uzsākšanas. Šī sakarība ļāva izvirzīt hipotēzi, ka rīku gatavošana un runa cilvēka smadzenēs tiek kontrolēta vienviet.

Pirmais, kurš izteica domu, ka rīku izmantošana un valoda, iespējams, ir evolucionējuši kopā, bija Čārlzs Darvins. Tomēr līdz pat šim brīdim nebija iegūts pietiekami daudz datu, kas to apstiprinātu.

“Iepriekš neviens nebija mērījis smadzeņu aktivitāti, cilvēkam gatavojot kādu rīku,” teica Liverpūles universitātes Arheoloģijas un ēģiptoloģijas nodaļas pētniece dr. Natālija Vomini. “Tas ir jaunums gan arheoloģijai, gan psiholoģijai.”

 

Augšējā attēlā: meistars izgatavo krama rīku laikā, kad ar fDtu tiek mērīta viņa asins plūsmas aktivitāte smadzenēs. Liverpūles universitātes publicitātes foto.

Avots:

Natalie Thaïs Uomini, Georg Friedrich Meyer. Shared Brain Lateralization Patterns in Language and Acheulean Stone Tool Production: A Functional Transcranial Doppler Ultrasound Study. PLoS ONE, 2013; 8 (8): e72693 DOI: 10.1371/journal.pone.0072693

Etiķetes:{tortags,883,1}

Brīvpieejas materiāls. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.