Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Novērojumi liecina: šimpanzes spēj kalt nākotnes plānus

Novērojot kāda šimpanžu tēviņa izdarības apmētājot cilvēkus Furuvikas zooloģiskajā dārzā Zviedrijā, izdevies iegūt pierādījumus, ka pērtiķi, tāpat kā cilvēki, spēj iepriekš izplānot dažādas vēlāk veicamas darbības. Nejaukā dzīvnieka rīcība šokēja zoodārza darbiniekus un apmeklētājus, taču sajūsmināja zinātniekus, kuru pētījuma rezultātu pārskats publicēts jaunākajā Current Biology numurā.

31 gadu vecais dominējošais alfa tēviņš pievērsa sev uzmanību agri no rīta mierīgā garā sākdams meklēt un vākt kopā "amunīcijas" arsenālu - akmeņus un betona gabalus, kurus dzīvnieks izlauza no pērtiķu laukuma konstrukcijām. Sagaidījis pusdienlaiku, šimpanze "atklāja uguni" uz apmeklētājiem, kas aplūkoja pērtiķus no atdalošā ūdens grāvja otras puses.

"Šie novērojumi pārliecinoši parāda, ka pērtiķi samērā sarežģītā veidā domā par nākotni," teica raksta autors, Lundas (Zviedrija) universitātes doktorants Matiass Osvats (Mathias Osvath). Tas nozīmē, ka viņiem ir augsti attīstīta apziņa, ar kuras palīdzību tie var iedomāties iespējamo notikumu norisi.

Pērtiķa rīcība apstiprināja 2006. gadā Maksa Planka Evolucionārās Antropoloģijas institūta veiktā eksperimentā noskaidroto, ka orangutāni un babuīni spēja gan izvēlēties labāko no pieejamajiem instrumentiem, ar kura palīdzību tie varēja iegūt vīnogas, gan atcerēties savu izvēli pēc vairākām stundām.

"Katra reize, kad izdodas saskanīgi savietot eksperimentu un novērojumu rezultātus ir liels ieguvums," teica 2006. g. pētījuma autors Džozefs Kolls (Joseph Call).

Kolls arī atzīmēja, ka ne visi šimpanzes ir spējīgi uz šādu rīcību. "Iespējams, viņš ir ģēnijs," zinātnieks sprieda, "to parādīs turpmākie pētījumi."

Attēls: Wikimedia Commons

Avots:

http://news.yahoo.com

Etiķetes:{/groups}