Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Talanti dzīvnieku pasaulē

Parasti runājot par mākslu, cilvēki neiedomājas, ka tas var būt saistīts ar dzīvniekiem. Vairākums pat nepieļauj domu, ka dzīvnieki ir spējīgi uz kaut ko tādu. Un tomēr pasaulē ir veikti vairāki pētījumi, saistīti ar dzīvnieku abstraktu domāšanu, kas var izpausties arī mākslā.

Ir zināmi gan šimpanzes, gan ziloņi, kuri aizrāvās ar gleznošanu.

 

Suns Semmijs dzīvo nelielā pilsētiņā Merilendā ASV. Suns sāka gleznot, kad otu piesēja mākslīgam kaulam. Šī nodarbošanās tā iepatikās Semmijam, ka viņš sāka gleznot arī bez kaula. Vairākas gleznas pārdotas vairāk nekā par $ 1700.

Šeit var apskatīt, uz ko ir spējīgi vairāki citi dzīvnieki, kam patīk gleznot www.newstube.ru/tag/zhivotnye-xudozhniki.

Bet mūs šoreiz interesē delfīni. Par delfīniem ir uzrakstīti vairāki darbi, viņu spējas tiek pētītas vairākos delfinārijos.

Delfīni ir Delphinidae dzimta vaļu kārtā - Cetacea. Salīdzinoši ar pārējiem vaļiem delfīni ir nelieli dzīvnieki, viņu ķermeņa garums svārstās no 1 līdz 10 metriem. Kādreiz arī mūsu jūrā delfīnu bija tik daudz, ka akmens laikmeta cilvēki tos medīja pārtikai. Tie bija cūkdelfīnu Phocoena ģints pārstāvji – Phocoena phocoena jeb parastais cūkdelfīns. Šo dzīvnieku izmēri ir nelieli – nepārsniedz 2 m. Mūsdienās tie ir sastopami ļoti reti un gan mūsu jūrā, gan citur ir aizsargājamie dzīvnieki.

Delfinārijos biežāk ir sastopami afalīnas Tursiops truncatus – vienīgā suga Tursiops ģintī. Tieši šie delfīni seko kuģiem un rotaļājās pludmaļu tuvumā. Viņi ir lielāki nekā cūkdelfīni – tēviņi var būt līdz 4 m, mātītes, kā jau parasti, ir mazākas.

Delfīni ir ļoti gudri dzīvnieki. Pensilvānijas universitātes (ASV) zinātnieki nesen kārtējo reizi apstiprināja šo apgalvojumu. Viņi pētījuši delfīnu valodu un nonākuši pie pārsteidzošiem rezultātiem. Delfīnu valodā ir 60 pamatsignālu un 5 līmeņi šo signālu kombināciju, kas kopumā veido ap 14000 signālu – tik daudz vārdu izmanto vidējais cilvēks, bet parastos sadzīves apstākļos cilvēki izmanto 800-1000 vārdu. Tātad, delfīnu valoda ir bagātāka, nekā cilvēku valoda. Afalīnas smadzenes vidēji sver 1700 g, bet cilvēkam vidējais smadzeņu svars ir 1350 g. Smadzeņu daļas, kas atbild par asociatīvo domāšanu, viņām arī ir lielākas, nekā cilvēkam.

Tāpēc nav ko brīnīties, ka delfīni prot arī gleznot. Par to varēs pārliecināties Latvijas Dabas muzejā, kur no 16. februāra līdz 13. martam būs skatāma izstāde „Ūdens zīmes". Tajā būs redzami Lietuvas Jūras muzeja (Klaipēdā) delfīnu gleznas.

Delfinārijā ir 7 delfīni, no tiem 4 vēl ir pavisam jauni, bet pieaugušie Args, Glorija un Gabija ir talantīgi mākslinieki. 18 gadus vecā Gabija ir galvenā māksliniece, viņa ir ļoti kustīga, apķērīga un pilna enerģijas. Viņas darbi ir ļoti rotaļīgi un jautri. Viņa glezno it kā spēlēdamās. Glorija ir vecāka, viņai jau 24 gadi. Varbūt tāpēc viņa ir rāmāka, atturīgāka, viņas zīmējumi ir smalki, viegli un liriski. Tēviņš Args ir vecākais no visiem, savos 27 gados viņš ir lielākais un spēcīgākais delfīns. Viņš ir barvedis un diktē noteikumus, ko ievēro pārējie delfīni. Viņa valdonīgais raksturs izpaužas spēcīgos triepienos un košās krāsās. Izstādē būs aplūkojami piecpadsmit darbi.

Pasaule mums apkārt ir pilna brīnumiem, vajag tikai atvērt acis un sirdis, lai to iepazīt un pieņemt.

Etiķetes:{tortags,567,1}{/groups}