Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Kazahstānā atrod senākās liecības par zirgu domestifikāciju

Starptautiska arheologu komanda Kazahstānā atklājusi senākās šobrīd zināmās liecības par zirgu pieradināšanu. Ekseteras un Bristoles (Lielbritānija) universitātes vadīto pētījumu rezultāti publicēti žurnāla Science 6. marta numurā. Pētot Botai kultūras senvietas, zinātnieki atklāja, ka mūsdienu Kazahstānas teritorijā dzīvojoši cilvēki jau pirms 5500 gadiem bija pieradinājuši zirgus. Tas ir par 1000 gadiem ātrāk nekā domāja līdz šim un aptuveni 2000 gadus ātrāk pirms pieradināto zirgu iepazina Eiropā.

Pētniekiem izdevies iegūt pierādījumus, ka zirgi izmantoti ne vien jāšanai, bet arī pārtikai, tai skaitā piena ieguvei.

Plašā lauka darbā iegūto materiālu analīze ļāva izdalīt trīs dažādus liecību veidus, kas pierādīja agrīno zirgu domestifikāciju. Izdevās noskaidrot, ka 4. gadu tūkstotī pirms mūsu ēras Botai cilvēku apmetnēs atrodamie zirgu kauli atšķirās pēc izmēra no tajā pašā laikā dzīvojošiem mežonīgajiem zirgiem equus ferus. Tas ļāva secināt, ka zirgi speciāli atlasīti un selekcionēti, lai iegūtu vajadzīgās īpašības.

Jauna, "sakodiena bojājumu" tehnika ļāva noteikt, ka pētāmajiem zirgiem dzīves laikā bijuši jāvalkā iemaukti. Tas ļāva pieņemt, ka dzīvnieki izmantoti arī jāšanai.

Savukārt, izmantojot tauku atlieku analīžu metodiku, arheologi noteica, ka Botai kultūras traukos bijis zirgu piens. Tas, ka no ķēves piena raudzētam dzērienam, kumisam, Vidusāzijā ir ļoti sena vēsture bija zināms, taču tagad izrādās, ka šajā reģionā to dzēruši jau pirms 5500 gadiem.

Pētījuma vadošais autors dr. Alans Outrams (Alan Outram) no Ekseteras universitātes teica: "Zirgu domestifikācijai bija neizmērojama sociālā un ekonomiskā nozīme. Tā ļāva uzlabot sakarus, transportu, atviegloja ar pārtikas ieguvi saistītus procesus un modernizēja karošanu. Atziņa, ka cilvēks pieradināja zirgu par 1000 gadiem ātrāk nekā domājām iepriekš ļaus mums labāk izprast agro sabiedrību attīstību."

Austrumos no Dienvidurāliem, Ziemeļkazahstānas stepēs mežonīgie zirgi dzīvojuši jau ļoti sen. Tie bija vieni no reģionā visbiežāk medītajiem dzīvniekiem, kā rezultātā cilvēks tos labāk iepazina un varēja pieradināt.

Zirgi stepes apstākļos ir daudzējādā ziņā izdevīgāki mājdzīvnieki, nekā piemēram govis vai aitas. Zirgiem nav vajadzīgs kāds īpašs ziemas patvērums un tie spēj ganīties cauru gadu, atrodot barību pat apsnigušos klajumos.

Attēli: Jeff Frame http://www.tribeequus.com/mongol1.html